Земетресението в Турция и Сирия от понеделник е едно от най-силните и опустошителни земетресения, регистрирани в последните година и половина в световен мащаб. Двете държави са изправени пред сериозна хуманитарна криза, след като във вторник сутринта стана ясно, че жертвите наброяват повече от 4300, като прогнозите са този брой да надвиши 10 хиляди.
Сегашният трус е най-смъртоносният в Турция след този с подобен магнитуд през 1999 г., който уби повече от 17 хиляди души.
Земетресението от понеделник, което беше със сила 7.8 по скалата на Рихтер, вероятно ще бъде и най-опустошителното и смъртоносно през това десетилетие. При него е отчетено
повече от 100 км разкъсване между Анадолската и Арабската тектонски плочи.
Какво го причини?
Турция е опасна сеизмична зона. На територията ѝ има два много сериозни разлома - освен, че са големи по размер и дължина, те са и много дълбоки.
Източноанадолският разлом е от типа на т.нар. спускащ се разлом. При него твърдите скални плочи се притискат една срещу друга по вертикална линия, като по този начин създават напрежение, докато една от тях най-накрая се подхлъзне в хоризонтално движение, освобождавайки огромно напрежение, което може да предизвика земетресение, обяснява "Дневник".
Сан Андреас в Калифорния е може би най-известният подобен разлом в света, като учените предупреждават, че катастрофалното там земетресение отдавна е закъсняло.
"Арабската плоча се движи на север със скорост 2 см на година, което е много висока скорост на земната кора. Съответно подпира Анадолската плоча и предизвиква движение ето в тази посока като тя от север и от юг е притисната от другите две големи плочи - евразианската и африканската плоча. Ето защо по тези разломи се генерират сравнително често много силни земетресения, каквото е това от тази нощ", обясни пред БНТ доц. Петя Трифонова от Национален институт по геофизика, геодезия и география при БАН.
Земетресения с толкова висок магнитуд може да се сравнят по сила с взрив на най-мощното ядрено оръжие в света.
"Земетресение от подобен магнитуд излъчва огромно количество енергия. Тази енергия се преразпределя по околните участъци от тези разломи и когато се натрупа критично напрежение в някои от тези участъци, то се къса и реализира подобен род земетресения", обясни доц. Петя Трифонова.
Има ли връзка с трусовете у нас?
В България в сеизмологично отношение се наблюдава затишие. Къде обаче се натрува енергия в разломната структура и кога едно силно земетресение може да се случи, учените не могат да предскажат. Единствено е ясно къде и с каква сила би имало земетресение у нас.
Заради липсата на разломи у нас се наблюдава по-скоро локална сеизмичност, което означава, че няма връзка между земетресенията в Турция и у нас. През последното денонощие трусове са усетени в Южна България със сила до 3.2.
"Когато се генерира едно земетресение, неговите вълни започнат да се разпространяват, да се пречупват, да се отразяват в различните слоеве на Земята и те циркулират нагоре-надолу, много близко след това става друго земетресение, то излъчва нови вълни и когато нашият сеизмолог трябва да реши и определи епицентъра и магнитуда на едно събитие, той трябва да хване сигнала на вълните, които са само от този трус", обясни доц. Трифонова.