Президентът на Украйна Володимир Зеленски планира във вторник последна молба към американските законодатели да продължат да осигуряват военна подкрепа, предава "Ройтерс".

Наближавайки зимата, с десетки хиляди мъртви украинци, очертаващ се бюджетен дефицит и руски напредък на изток, Зеленски планира да притисне американските законодатели да попълнят почти изчерпаното финансиране, преди да се срещне с президента Джо Байдън.

"Ако има някой, вдъхновен от нерешените проблеми на Капитолийския хълм, това са само Путин и неговата болна клика", каза Зеленски в реч във Вашингтон в понеделник пред американска военна публика.

Наскоро разсекретени данни от американското разузнаване показват, че "Русия изглежда вярва, че военната безизходица през зимата ще изтощи подкрепата на Запада за Украйна" и в крайна сметка ще даде предимство на Русия въпреки руските загуби, каза Адриен Уотсън, говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом.

Украйна успява да спре руските сили, но Путин продължава да нарежда на войските си да атакуват въпреки тежките загуби на войски и оборудване от октомври, добави тя.

Остават само три дни преди ваканцията на Конгреса за годината в петък, а републиканците в Камарата на представителите досега отказват да приемат допълнителен законопроект на стойност 106 милиарда долара, който съдържа помощ за Украйна без несвързани, ожесточено оспорвани промени в имиграцията в САЩ.

Путин, който каза миналата седмица, че ще кандидатира отново за президент през 2024 г., залага, че може да надживее западната помощ и внимание, за да постигне голяма стратегическа победа срещу Запада, смятат сътрудници на Зеленски и Байдън. Гледната точка се споделя от европейски законодатели, които ще изпратят своя собствена молба в последния момент до Конгреса във вторник.

Байдън очерта ситуацията с остри термини, като каза, че "историята ще съди сурово тези, които обръщат гръб на каузата на свободата".

В крайна сметка американските войски могат да бъдат принудени да се бият с Русия, предупреждават Байдън и други, ако Путин реши да нахлуе в европейски съюзник, обхванат от ангажиментите на НАТО за взаимна отбрана.

Председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън, републиканец, каза в писмо до администрацията на Байдън, публикувано миналата седмица, че законодателите се нуждаят от повече подробности за целите на администрацията в Украйна и свърза въпроса с имиграцията.

"Допълнителното финансиране на Украйна зависи от приемането на трансформиращи промени в законите за сигурност на границите на нашата нация", написа той.

Във вторник Джонсън каза, че все още чака отговор от Белия дом. "Те не са изпратили нищо обратно. Няма обратен залп", каза той пред консервативния радиоводещ Хю Хюит. Той също така поиска Джо Байдън да се включи пряко в преговорите по законопроекта, като каза, че това е "много, много закъсняло".

Белият дом съобщи на Конгреса на 4 декември, че правителството вече няма да разполага с финансиране за предоставяне на повече оръжия за Украйна след края на годината. Конгресът одобри повече от 110 милиарда долара за Украйна след нахлуването на Русия през февруари 2022 г., но няма нови средства, откакто републиканците поеха Камарата на представителите от демократите през януари.

Подкрепена от милиарди долари в американско оръжие, хуманитарна помощ и разузнаване, Украйна успя да отблъсне първоначалния опит на Русия да помете страната. Но Киев не успя да пробие руските отбранителни линии в голям контраофанзивен натиск тази година и Русия сега е в офанзива на изток.

"С наближаването на зимата сега виждаме зачестили атаки с ракети и дронове от руските въоръжени сили срещу гражданска инфраструктура", каза говорителят на Белия дом Джон Кърби в понеделник. " Очакваме , че това ще продължи, особено срещу енергийната инфраструктура."

Някои републиканци, особено тези с най-близки връзки с бившия президент Доналд Тръмп, се противопоставят на повече помощ за Украйна и питат за целите на войната и как се харчат парите на САЩ. 

Както войната, така и проблемите с имиграцията се очаква да бъдат гръмоотводни въпроси преди изборите за президент и Конгрес на САЩ през 2024 г. И Тръмп, и Байдън се борят за президентския пост.

Около 41% от възрастните американци, анкетирани от "Ройтерс" миналия месец , подкрепят изпращането на оръжия в Украйна, в сравнение с 32%, които са против.

Зеленски, който сега е на втория ден от пътуването си до Вашингтон, се очаква да говори пред американските сенатори в 9 сутринта местно време. Той няма да говори пред Камарата, но ще се срещне насаме с Джонсън.

Байдън и Зеленски ще проведат пресконференция в 16:15 местно време.

В навечерието на посещението на Зеленски в Капитолийския хълм републиканците в Сената изразиха намаляващи надежди, че могат да постигнат гранична сделка с демократите и да приемат допълнителния пакет тази седмица.

"Ставам все по-песимистичен", каза пред репортери сенатор Сюзън Колинс.

През октомври Байдън поиска от Конгреса 61,4 милиарда долара финансиране, свързано с Украйна, включително оръжия, икономическа помощ и хуманитарна помощ. Свързано искане би осигурило още милиарди и за армията на Израел.