Преди почти 500 години – през 1535г. – крал Хенри VIII и неговите над 700 придворни слуги предприели официална обиколка на кралството.
Традиционно подобни обиколки продължават повече от четири месеца, през които антуражът посещавал над 30 различни кралски дворци, резиденции и религиозни институции.
Тази обиколка имала няколко предназначения. На първо място, тя служела като ПР акция на краля, който искал да запали лоялността на поданиците си.
http://gty.im/1144559680
На второ място, кралското семейство искало да демонстрира огромното си богатство.
На трето и не на последно място – кралските особи искали да избягат от отвратителната мръсотия, останала след големите кралски пирове.
От време на време се налагало кралският дворец да се евакуира, за да се изчисти ужасната мизерия.
http://gty.im/959940196
Животновъдите и земеделските земи също се нуждаели от време, за да се възстановят, след като им се налагало да доставят храна за толкова много хора.
Затова периодично кралят и антуражът му се местели, в опит да избягат от мизерията.
Кралското семейство успявало само за няколко дни да превърне двореца, в който е отседнал, в отвратителна кочина. След обилните пирове по земята имало тонове изхвърлена храна, която се вмирисвала и привличала всякакви животни; а смрадта от немити човешки тела и техните „отпадъци“ била ужасно отблъскваща.
http://gty.im/840525630
Коридорите били препълнени от мръсотия и сажди, заради честите пожари.
Резиденциите били натъпкани с хора, което правело почистването им невъзможно и безполезно.
Въпреки че, стандартите за чистота през Средновековието или Ренесанса били подценявани, кралските дворци обикновено били по-мръсни и от селските колиби.
Картините във Версайския дворец може и да показват лукса и кралски особи, облечени в скъпи дрехи, нещо основно се пропуска – ужасната смрад и мизерия.
http://gty.im/1195079453
Дрехите на кралски особи не били прани със седмици, стаите не се проветрявали.
Например, Чарлз II от Англия оставял нахапаните от бълхи кучета да лежат в леглото му, като дори не ги извеждали да ходят до тоалетна.
Но без съмнение, най-много въпроси за здравето идват от факта, че нямало къде да се хвърля боклука, нито имало водопроводи.
„Изпражненията и урината са били навсякъде”, казва Елинор Херман, автор на „Кралското изкуство на отровата”.
„Някои придворни не си правели труда да потърсят камерна саксия, а просто си вършели „работата” на стълбището, в коридора, в камината.”
http://gty.im/108501547
В записки от 1675г. за двореца Лувър в Париж, пише:
„По огромните стълбища и зад вратите, или почти навсякъде се виждали екскременти, усещала се непоносима смрад…”
Според историка Алисън Уиър, автор на „Хенри VIII: Кралят и неговият двор”, зловещият крал Хенри VIII „водил постоянна битка срещу мръсотията, праха и миризмите, които били неизбежни, когато толкова хора живеели в на едно място“, което било доста необичайно за времето.
Царят спял на легло, увито в кожи, за да държи настрана насекомите и вредителите, а посетителите били предупреждавани да не си бършат ръцете в гоблените или картините.
http://gty.im/166229043
Много от правилата, установени от краля, показват, че битката му срещу настъпващата мръсотия била изгубена. За да предпази слугите и придворните си да не уринират където сварят, Хенри наредил да се нарисуват големи червени X-ове на проблемните места.
Това обаче не ги спирало.
Удивително е, че Хенри дори бил принуден да забрани на готвачите в кралската кухня да работят голи. Той наредил да им се ушият чисти и полезни дрехи.
На придворните било наредено да ходят до тоалетна в специални вани, за да може урината им да се използва за почистване. Тъй като чистотата била непосилна задача, кралят прибягнал до прикриване на миризмите с плодове, растения и други.
Почистването започвало едва след като кралят се местел в следващата резиденция.
Отпадъците от тоалетната на краля се съхранявали в подземни камери.
http://gty.im/1094429414
Западноевропейското убеждение, че баните били нездравословни, също не помогнало за справяне с проблема. Дори жестокият Хенри VIII се къпел и сменял долните си ризи ежедневно. Това не било често срещано поведение сред кралските особи.
„Луи XIV се изкъпал два пъти в живота си, както и кралица Изабела от Кастилия“, твърдят историци.
„Мари-Антоанета се къпела веднъж месечно.“ Британският крал Джеймс I никога не се е къпал, поради което стаите, които посещавал, се пълнели с въшки.
Отказът на краля Слънце Луи XIV да пътува до различни резиденции, довел до много гнусна ситуация. През 1682г. той окончателно се преместил във Версай. Понякога във Версай и околните му стаи живеели над 10 000 кралски особи, аристократи, правителствени служители, слуги и военни офицери.
http://gty.im/1036120486
Въпреки репутацията си за великолепие, животът във Версай, както за кралските особи, така и за слугите, не бил по-добър от този в най-бедната фамилия. Жените просто вдигали полите си, за да се изходят, а някои мъже уринирали в кралския параклис.
Този супер нехигеничен начин на живот без съмнение е довел до безброй смъртни случаи в кралските дворове в Европа. Едва през 19 век стандартите за чистота и технологични разработки подобрили живота на много хора, включително членовете на кралските фамилии.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.