Здравейте, скъпи приятели и читатели! Днес ще обърнем внимание на една много важна тема, която ще засяга финансовите ни успехи в Америка в кратко- и в дългосрочен план.

Нека днес поговорим малко повече за взаимните фондове, които съществуват до голяма степен в нашите 401К планове и други видове инвестиционни и пенсионни сметки. Много от нас се плашат от тези фондове и като цяло от стоковия пазар, но от това, което лично наблюдавам по време на работата с много различни хора, е, че този страх идва основно от липсата на точна и конкретна информация за това как точно работят механизмите на тези фондове – какви са рисковете и как можем да правим пари с тяхна помощ.

Много от вас вече имат пенсионно осигуряване, което им е предоставено от работодател, а други пък имат собствена пенсионна сметка, наречена IRA или Solo 401K. Независимо къде се намирате в тези две ситуации, вие ще сте изправени пред голямата дилема – в кои точно фондове да инвестирам, за да мога да осъществя по-голяма печалба от инвестираните пари в течение на времето? Трети пък са инвестирали в тези същите така наречени взаимни фондове (mutual funds), но не с цел пенсиониране, а просто като начин да избегнат данъчното облагане чрез Traditional IRA, но нямат нужната информация.

Къде да инвестират правилно

Насочват се към най-близката банка, вкарвайки парите си в криминално ниските лихвени проценти, които в момента банките дават на спестовни сметки, варирайки около от 0.1% до 1.5%, които в дългосрочен план са напълно заличени от инфлацията. Нека вземем под внимание, че инфлацията е средно около 3% на година, което автоматично показва, че ако сте “инвестирали” пенсионната си сметка в кешов спестовен акаунт, за да “избегнете риска”, то вие без абсолютно никакво съмнение и риск губите над 2% всяка година от инфлацията. Според мен това е много жалко и мисля, че е време за нас, българите, да започнем да се информираме, да се научим да бъдем по-добри слушатели и да задаваме правилните въпроси относно парите си. Много от нас са изключително скептични към инвестирането на пазара, без да знаят истинските факти, цифри и начини на инвестиране, и бягаме към “сигурното”. Проблемът обаче е, че всичко, което е поставено под печата “гарантирана сигурност” в Америка, е обикновено губещо в краткосрочен или дългосрочен план в Америка, защото то се използва като игра на думи, отправена към неинформираната маса от хора, за да могат

да се съберат ресурси

които да се инвестират от големите играчи на печалба, а трохите от нея отиват за страхливия, искащ сигурност средностатистически човек, който се радва и “на малкото, но сигурно”. Ако и вие мислите така, гарантирам ви, че единственото сигурно в тази ситуация е, че ако не започнете да се интересувате повече и да променяте гледната си точка, то тогава вашето финансово бъдеще е поставено под огромен риск. Поради тази причина днес реших да ви изложа механизмите на инвестиционните фондове. Аз вярвам, че няма рационално мислещ човек, който, след като разбере структурата на тези финансови инструменти, няма да се радва да ги използва в своето инвестиционно портфолио. В каквато и ситуация да се намирате в момента, ако използвате тези фондове като част от пенсионното си осигуряване или инвестиционната си програма, то вие трябва да знаете как точно можете да увеличите потенциалните си печалби от този вид инвестиция и какви са трите начина, чрез които можете да спечелите през годините, както и какво да предприемете в моментите, когато има спад на пазарите.

Изплащане на дивиденти

Дивидентите на инвестиция във взаимен фонд са много ценна част от нашите печалби, а също така и много сигурна. Обикновено ние получаваме дивиденти от даден фонд, когато той е инвестирал в големи компании, които са лоялни към своите акционери, и всяко тримесечие се отплащат за доверието с изплащане на определен процент от печалбите и дохода обратно към акционерите, които сме ние в този случай. Втори начин да получим дивиденти е да сме инвестирали във фонд, който е съсредоточен върху закупуването на корпоративни или държавни ценни книжа. В този случай нашите пари не са използвани за закупуване на акции, а за даване на сума под формата на заем на дадена компания или институция, която е задължена да ни изплаща определен процент наем на парите, които е взела от нас, докато не ликвидираме и не продадем ценните книжа обратно там, откъдето сме ги закупили.

Продължава в следващия брой