ВЪПРОС: Здравей, Ангел! Бих искала да попитам защо лихвените проценти продължават да се покачват и с това да тревожат пазарите. Както наблюдавам, моят 401К план е надолу с около 20% за тази година и не знам колко дълго може още да падне като стойност. Какви са твоите наблюдения относно създадената ситуация и можеш ли да дадеш прогноза за близкото бъдеще?

ОТГОВОРЪТ НА АНГЕЛ: Здравейте и благодаря, че ми задавате този въпрос, за който всички се чудят и много от хората недоумяват точно какво и защо се случва това. Целта на Федералния резерв с вдигането на лихвените проценти е да укроти потреблението, изкуствено да издърпа ликвидността от пари, която беше налята в икономиката като резултат от пандемията, и по този начин да намали развихрилата се инфлация. Това е най-големият страх на Федералния резерв - завишената инфлация.

Как се стигна до тук?

За всички нас е ясно, че в последните две години поради пандемията се създадоха изкуствено и се раздадоха много пари на хора, компании и държавни институции в световен мащаб, което увеличи парите в обръщаемост и като резултат от това се увеличи и потреблението, което доведе до глобална инфлация. Нека да уточня, че когато говорим за инфлация, тук става въпрос за едно издуване на всякакъв вид продукти, услуги и активи (акции на компании, недвижими имоти, ценни метали, криптовалути и т.н.). След като целта е тази инфлация да се свали, всичко наред с цените на продуктите и услугите ще намали своята стойност - акции, имоти и други активи. Въпреки че на никой от нас в момента не му харесва да гледа цените на акциите да падат надолу, това е здравословно в дългосрочен план, защото ако това не се случи и инфлацията продължи, издуването ще доведе до балони, които се пукат много по-болезнено и отнемат много по-дълго време да се възстановят.

Като капак на всичкo, пандемията затрудни много производители, които поради рестрикциите, свързани с нея, преустановиха или забавиха производствените си процеси, което наля допълнително масло в огъня, защото когато потреблението расте, а предлагането пада, скоростта, с която се развива инфлацията, се увеличава. За тази година Федералният резерв на САЩ е вдигнал лихвените проценти 4 пъти, за да спре тази създала се инфлация и

да охлади икономиката

Сега, в края на месец октомври, се очаква да се вдигне основният лихвен процент с още 0.75%, което ще направи основния лихвен процент 4%. Това автоматически означава, че потребителските заеми ще бъдат в порядъка на 7-8% годишна лихва. Целта на тази маневра е, както казах по-рано, да обезкуражи потреблението и да свали инфлацията. Разбира се, това е процес, който ще отнеме време, няма да стане за ден-два, в най-добрия случай вдигането на лихвите ще продължи поне до средата на 2023 година. Ако всичко върви наред с инфлацията, през 2024-та можем да видим определен спад на лихвите, но това е хипотетично и още е много далеч да се даде прогноза.

Като цяло, икономиката е доста продуктивна в момента и това се счита за проблем, защото предразполага към висок процент на работещи хора, а това само по себе си не е добра новина за инфлацията, защото дава сигурност на потребителите да пазаруват с увереност въпреки високите лихви. В момента нещата стоят така, че добрите новини за икономиката са лоши новини за пазарите и за Федералния резерв. Колкото по-добре се развива икономиката, толкова по-бързо и по-нагоре ще растат лихвите, докато не спре този растеж и икономиката наистина се свие до положение, в което инфлацията е овладяна успешно.

Това е от мен за днес. Ако и вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.

(Продължава в следващия брой)