Сн. АР
Върховният съд на САЩ в сряда легализира еднополовите бракове, след като обяви за противоконституционен федералния закон за защита на брака (Defense of Marriage Act - DOMA). Съгласно условията на документа, досега за брак се признаваше съюзът между мъж и жена.
С решението, взето с 5 на 4 гласа, Върховният съд прецени, че законът не може да съществува, при положение, че неговите принципи нарушават конституционната разпоредба за защита на равенството от страна на федералното правителство.
Решението бе прочетено от съдия Антъни Кенеди, номиниран от републикански президент, който в този случай гласува заедно с четиримата си прогресивни колеги, отбелязва Франс прес.
Председателят на съда Джон Робъртс и другите му трима консервативни колеги гласуваха против.
Делото бе последвано от масови демонстрации във Вашингтон, в които представители на сдружения на гейовете и лесбийките подкрепиха съдебното решение за еднополовите съюзи.
С отхвърлянето на DOMA, еднополовите двойки ще имат същите финансови права, като при браковете между мъж и жена - съвместно подаване на данъчни декларации, данъчни облекчения, право на социални помощи, подаване на документи за Зелена карта.
В момента еднополовите бракове са разрешени в девет щата на САЩ и в град Вашингтон, окръг Колумбия. В още осем щата са разрешени еднополови граждански съюзи, които предоставят на партньорите в еднополовите бракове всички данъчни и други привилегии, с които се ползват жителите на тези щати, сключили брак.
С новото решение на Върховния съд на САЩ се разрешава казуса и на гей-двойки, които са обжалвали забраната за еднополови бракове в щата Калифорния. Магистратите отсъждат в тняхна полза. Според съда, забраната в Калифорния не е имала правно основание.
В началото на март администрацията на президента Барак Обама официално подкрепи хомосексуалните бракове в документ, депозиран в американският Върховен съд. Малко след това бившият държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън изрази подкрепата си за регистрацията на еднополовите бракове. Тя записа видео съобщение, в което изложи своите виждания по този чувствителен въпрос.
Според Клинтън, отправната точка на всяко обсъждане на гей браковете трябва да бъде фактът, че всички хора имат равни права. Поради това е необходимо не само за да се разрешат еднополовите съюзи, но и националното законодателство да гарантира правата им.
Седмица преди това, нейният съпруг - президентът Бил Клинтън, призова съда за отхвърлянето на закона в защита на брака. Политикът заяви, че документът е в противоречие с духа на Конституцията.
Законът е бил подписан от Бил Клинтън в ерата на президентството му през 1996 година. Сега бившият държавен глава изразява коренно различна гледна точка.
Бившият президент заяви, че 90-те години са били "много по-различно време," когато не е имало държава, която да признава валидността на браковете между хомосексуалисти или лесбийки. Авторите на закона не са имали за цел да поставят група хора в неравностойно положение, но в крайна сметка законът е дискриминационен характер.
През февруари 2013 година аконопроект позволи на хомосексуалистите във Франция да се женят и да осиновяват деца. Това доведе до масови демонстрации в Париж, на които протестираха около 1 милион души. Въпреки това френският президент Франсоа Оланд подписаха документа.
В средата на май еднополовите бракове бяха признати и от Бразилия. Тя стана третата страна от Латинска Америка след Аржентина и Уругвай, то браковте между гейове и лесбийки са легални.