На фона на набиращата скорост президентска кампания през 2024 г. Върховният съд на САЩ в четвъртък се нагърби да разгледа големия въпрос, който може да окаже решаващо влияние върху шансовете на Доналд Тръмп за втори мандат: дали бивш президент, превърнал се в предполагаем кандидат на политическа партия, може да бъде наказателно преследван за усилията си да остане на власт след последните избори. Съдиите изслушаха аргументите на страните по казуса, но още няма ясни индикации към какво решение клонят, нито в какви срокове ще бъде произнесено становището. От последното пряко зависи графикът на делото по обвиненията, повдигнати от специалния прокурор Джак Смит.
Делото "Доналд Джей Тръмп срещу Съединените щати" представлява безпрецедентен конституционен казус за съда, предизвикан от също толкова безпрецедентни действия на бившия президент Доналд Тръмп след президентските избори през 2020 г., които той загуби от Джо Байдън с разлика от 7 милиона гласа.
Изходът може да определи дали Тръмп ще бъде изправен пред федерален съд още тази година по четири обвинения в престъпления, повдигнати от специалния прокурор Джак Смит, включително заговор за измама на САЩ и възпрепятстване на официална процедура, за опитите му да отмени преброяването на гласовете на електорите, удостоверяващо победата на Байдън.
Тръмп, който не се е признал за виновен, иска делото да бъде прекратено с твърдението, че като бивш президент се ползва с "абсолютен имунитет" срещу наказателно преследване за всякакви "официални действия" по време на мандата си. Той е първият американски президент - настоящ или бивш - срещу когото някога са повдигани наказателни обвинения.
Две съдебни инстанции категорично отхвърлиха доводите за имунитета на бившия президент, включително единодушно решение на състав от трима съдии на Апелативния съд на САЩ за окръг Колумбия. Апелативният съд предупреди, че ако конституционната теория на Тръмп бъде приета, тя ще "срине нашата система на разделение на властите", като постави президента над закона.
Специалният прокурор Смит подчертава в своето изложение до Върховния съд, че твърдението на Тръмп няма никакъв исторически прецедент и подкопава визията на основателите за президентство с ограничена власт.
Първоначално датата на съдебния процес по федералното дело на Смит срещу Тръмп за изборите беше определена за 4 март в Окръжния съд на САЩ, но беше отложена в очакване на окончателното решение на Върховния съд. Очаква се решението по искането за имунитет да бъде взето преди юли, още в средата на май.
Съдиите биха могли да потвърдят изцяло решението на апелативния съд, разчиствайки пътя за съдебен процес това лято, или биха могли да възприемат усреднен подход, уточнявайки кои действия отговарят на условията за имунитет и кои не, връщайки делото в съдилищата от по-ниска инстанция за по-нататъшни процедури. Такъв изход би могъл да изключи провеждането на съдебен процес преди изборите през ноември.
Повечето правни анализатори твърдят, че е много малко вероятно Върховният съд - въпреки неговото консервативно мнозинство и трима назначени от Тръмп членове - да подкрепи широкообхватното твърдение на бившия президент за "абсолютен имунитет". В решение от 2020 г. същият съд отхвърли подобна претенция за имунитет, предявена от Тръмп в опита му да отхвърли призовка на гранд жури за представяне на данъчните му декларации.
След като председателят на Върховния съд Джон Робъртс обяви, че "делото е внесено", съдът приключи изслушването на аргументите по делото за имунитета на Тръмп. С това на преден план излиза важен въпрос, който до голяма степен няма отговор: Колко време ще отнеме на Върховния съд, за да излезе със становище?
Обикновено важно дело, по което се спори през април, няма да бъде решено преди края на юни. Но в случая с обжалването на имунитета на Тръмп съдът вече е подложен на критики заради седмиците, които са му били необходими, за да реши дали да се заеме със случая. Съществуват опасения, особено сред левицата, че бавното темпо е било в полза на по-широката правна стратегия на Тръмп да отложи съдебния процес до след изборите, разчитайки на евентуалната му победа.
От друга страна, съдиите работят по собствен график, а съдът е създаден така, че да устоява на външен натиск върху работата им.
Мнозинството от американците (51%) смятат, че федералното обвинение срещу Тръмп, свързано с 6 януари и усилията му да обърне изборите през 2020 г., е много сериозно, сочи проучване на ABC News/Ipsos от края на миналата година.
Малко повече от половината от анкетираните - 52% - смятат, че Тръмп е трябвало да бъде обвинен в престъпление по този случай, докато 32% смятат, че не е трябвало. В същото време 46% смятат, че обвиненията срещу Тръмп са политически мотивирани, докато 40% не смятат така, според проучването, проведено с помощта на KnowledgePanel на Ipsos.