Колко български деца се раждат в чужбина? И колко тук - в Съединените щати и Канада. Отговорът на този въпрос е труден, а статистиката непълна. И все пак дава добра картина.
Блогърът Боян Юруков получи справка от българските власти за последните 30 години - т.е. от началото на прехода и масовата емиграция в чужбина. Числата ни показват дали българската общност от тази страна на Океана расте, подмладява се или старае.
33% от тези деца са родени в Турция. Още 11% са родени в страни с предимно натурализирани българи като Молдова и Северна Македония
“Интересното за Турция е, че броят на децата с българско гражданство, родени там, расте относително постоянно до 2010-та, след което се стабилизира около 5000 на година”, казва Юруков- - Като общ брой следват Германия, Испания и Великобритания.”
За същия период в Съединените щати са родени малко над 14 279 деца, а в Канада – 3 569.
Според Юруков обаче
данните за Северна Америка не дават пълната картина
“През годините виждаме стабилен брой регистрации от САЩ, който обаче е подценен, тъй като административната тежест заради разстоянието и недостатъчното консулско обслужване прави много трудно за доста хора да вадят български паспорт, освен когато не е крайно наложително”, казва той.
Интересна е тенденцията по години - тя показва кога българската общност тук се е разраствала най-много и кога това започва да се забавя.
Тази тенденция се запазва през следващото десетилетие и достига пик през 2008 година - с 881родени и регистрирани деца. След което цифрите започват да падат - през 2017-а вече са регистрирани едва 601 българчета, през 2018-а - 419, а за миналата година - 116.
Разбира се, има много българчета, родени в чужбина и особено в САЩ, които не са регистрирани, но тенденцията е ясна.
Данните са подобни и за Канада - 33 през 1990 г. и с пик през 2008-а, когато са регистрирани 247 българчета. След това започва и спадът - 112 през 2017-а, 68 през 2018-а и едва 19 българчета през миналата година.
Преди 2008-ма Испания и Гърция също са имали най-много такива деца, но след това намаляват сериозно. След 2010-та обаче се забелязва сериозен пик в Германия и Великобритания, отчита в анализа си Юруков.
Нещо важно, което блогърът уточнява за тези данни, е, че увеличението на родените в чужбина деца не означава, че повече българи напускат Родината. От други източници виждаме обръщане на тенденцията. “Пикът на българчетата, родени в няколко страни, се дължи на редица фактори. Основният е български студенти и емигрирали за работа преди над десетилетие, които вече имат стабилни доходи и са се решили да имат деца. Затова промяната в данните тук са по-скоро ехо от миграционни ефекти години по-рано”, казва Юруков.
Според него обаче малкото регистрирани деца се дължи на
бюрократични пречки и тромава администрация
Въпреки че по закон регистрирането на новородено в чужбина българче може да стане административно, от това са се възползвали много малко родители.
В Щатите има учудващо малко такива актове – едва 2.7% от всички регистрирани деца.
За тези 30 години, които проследяват данните, много от родените в чужбина българчета вече имат свои деца. Интересно е дали те са ги регистрирали като българчета. Данни за това обаче няма.