Руският президент Владимир Путин се приближава към решение за нанасяне на ядрен удар в Украйна, ако тя продължава с яростното отблъскване на руските атаки, гласи нов доклад за глобалните заплахи на директора на военното разузнаване на САЩ генерал-лейтенант Скот Бъриър.
Той изразява притеснения за евентуална атака с атомно оръжие срещу украинската столица Киев, която се съпротивлява твърдо повече от три седмици, въпреки че се очакваше да падне бързо. Според генерала отчаяният Путин представлява опасност за целия свят.
В доклада се посочва, че руснаците разработват ракети, които да "избягнат противоракетната отбрана (ПРО)" и да гарантират, че Москва ще нанесе на Запада неприемливи щети.
Русия вече употреби ракети, които пускат примамки за заблуда на ПРО - черта, която досега не е била наблюдавана при нейни оръжия. Това дава представа за характеристики, които могат да бъдат приложени и върху най-унищожителните руски бомби.
През последната седмица изстрелващите установки за ракетите Искандер в Русия и Беларус са използвали "стрели-примамки" - системи за заблуда на прехващачите, когато са изстрелвали ракети Искандер-М. "Стрелите" използват за тази цел топлинно насочване и радарни технологии.
Докладът излезе само 24 часа преди петъчния разговор между Джо Байдън и китайския президент Си Дзинпин.
По оценки на Пентагона руското настъпление в Украйна от дни буксува видимо, въпреки че Русия изстреля над 1 000 ракети в Украйна. Това не е толкова добре, както изглежда на пръв поглед, защото обърканият Путин може да се осмели да направи конфликта ядрен и да отвори Трета световна война.
http://gty.im/1234813085
Примитивните методи на водене на война от руснаците в Украйна са причина докладът на ген. Бъриър да постави под въпрос модернизацията на руската армия, която уж Путин извърши. Той обаче посочва, е процесът на усъвършенстване на руската бойна техника продължава да тече, както и на увеличаването на армията. През 2021 година руското министерство на отбраната казва, че може да сформира 168 батальонно-тактически групи, докато през 2016 година са били само 96.
През следващото десетилетие Русия можа да има тежки междуконтинентални ракети, презокеанско торпедо и междуконтинентални крилати ракети. Охотата, с която сега бомбардира украинските градове, не дава поводи за оптимизъм.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.