Напоследък получих доста читателски въпроси и реших да пиша за тези, които се повтарят най-често и явно представляват най-голям интерес.

"Бях безработна за повече от година и дълговете ми нараснаха страшно, тъй като успявах да плащам само минимума. Сега намерих работа, за която ми плащат добре. Кои дългове да започна да изплащам първо - студентските заеми, кредитните карти, заема за колата или двете ипотеки на къщата?"

Образователните заеми представляват най-опасният дълг, който някой може да има. Те не се опрощават при обявяване на банкрут. Банката има легалното право да си вземе дължимото не само от заплатата ви (като налага запор на чека ви), но и от социалноосигурителните ви помощи или пенсията ви. Така че приоритет на всеки един от нас трябва да бъде изплащането на студентските ни заеми - в противен случай те ще ни „преследват", докато сме живи. Плащайте минимума по другите си видове дълг и изпращайте всеки долар в повече, който имате, за покриване на образователните си заеми.

Следващите по важност са ипотеката и заемът за колата, защото никой не иска да ги изгуби, нали? Ако спрете да плащате дълга за дома си, банката ще ви вземе жилището. Ако не изплащате заема за автомобила си, финансовата институция ще изпрати „паяка" да вдигне колата от паркинга пред дома ви и няма да я видите повече, нищо, че сте плащали съвестно досега. Най-малка важност има дългът по кредитните ви карти, тъй като представлява необезпечен заем. Много хора правят всичко възможно да изплатят кредитните си карти, а пропускат плащане по ипотеката си или заема за колата си. Но дълговете по кредитните ви карти са необезпечени - банката не може да ви вземе дома или автомобила, ако спрете да правите плащания по кредитните си карти. Да, кредитната ви история ще пострада, но поне ще имате покрив над главата си.

"В момента живея под наем. Цените на къщите са рекордно ниски, както и лихвените проценнти по ипотеките. Да си купя ли апартамент?"

Наистина няма значение колко ниски са цените на жилищата и ипотеките. Единственото, което е важно в случая, е дали вие може да си позволите собствен апартамент. За да може да изчислите дали имате достатъчно средства, трябва да вземете предвид следното: нужни са ви 20% от цената на къщата като първоначална вноска; 6% от цената на дома като closing costs (таксите, които плащате на банката, адвоката, инспектора, оценителя и т.н.); размера на годишните данъци за недвижимото имущество; месечните такси, които ще дължите на Асоциацията на домопритежателите; годишната застраховка на апартамента; сумата за необходимите поправки и цената на новите мебели.

Най-добрият начин да сте напълно сигурни, че можете да си позволите покупката на жилище, е да си „поиграете на уж" за шест месеца. Да речем, че плащате $800 наем, но желаете да купите собствен дом и всички неща, които изброих по-горе, биха ви стрували $3500 на месец. Вземате $3500 и изваждате сумата, която вече плащате за наем ($800), т.е. разликата е $2700. Представете си, че вече сте купили къщата си мечта, и започнете да депозирате в спестовна сметка $2700 на първо число всеки месец. Ако сте способни да продължавате да живеете нормално, начинът ви на живот не се променя от липсата на тези $2700, нямате неизплатени кредитни карти и спокойно си плащате всички други разходи, тогава сте готови да се превърнете от наемател в домопритежател!

Прекрасен „страничен ефект" на тази стратегия е фактът, че шест месеца по-късно ще имате $16 200, които можете да прибавите към спестяванията си за спешни случаи или към първоначалната вноска за новата си къща! И не се притеснявайте, че цените на жилищата или пък лихвените проценти по ипотеките ще се вдигнат за тези шест месеца. Всички финансови експерти са единодушни, че това няма да се случи до края на 2013 г.

Не забравяйте да си набавите и следващия брой на BG VOICE, за да прочетете още съвети по парещите въпроси на нашите читатели!

* от латински: Глас народен