Нов законопрект в Сената ще позволи на гражданите на четири европейски страни, сред които и България, да пътуват без визи до САЩ. Сенатор Марк Кърк представи проекта на специална пресконференция, организирана от полската общност и проведена в полския кутурен център „Коперникос" в Чикаго. „Наскоро внесох предложение за закон, с който полските граждани да нямат нужда от визи, за да влязат в САЩ. Искам да съм сигурен, че полските семейства в Полша ще могат да идват в Чикаго и да празнуват празниците със своите близки, без да имат проблеми с властите", обяви сенатор Кърк.
Силната позиция на Полша във Вашингтон може да бъде свързваща линия и за България и другите две държави - Румъния и Хърватия, за падането на визите. Законопроектът предвижда вдигане на разрешения отказ на визи от 3 на 10%. Но за България този процент сега е над 15. „Разговарях с асистента на сенатор Кърк, че процентът на отказани визи за България е 15.2%. Тук трябва да се отчетат няколко аспекта - технологията на издаване на визи и това, което се взема като обобщени данни. Факт е, че в България се издават само 10-годишни визи и всички откази, независимо от основанието, влизат в графата и статистиката за отказани визи", обясни Симеон Стоилов - генерален консул в Чикаго.
Друго условие, което законопроектът поставя, е близко сътрудничество между службите за сигурност. „Правителствата, които искат това да се случи и на техните държави, трябва да работят повече с ФБР и федералните власти. Трябва да имате силна и добра връзка и да сътрудничите на американските служби за сигурност, за да влезете във „Visa Waiver Program", обясни сенатор Кърк.
Новият законопроект изглежда като нов сигнал за падане на визите за Америка за български граждани. Той е близък до друг законопроект, известен като JOLT act, който в момента се разглежда в комисиите в Камарата на представителите.
През миналата година 22 хиляди българи са посетили САЩ. Вносителите на двата законопроекта казват, че разширяването на програмата за безвизово пътуване ще донесе реални пари в икономиката. Според Американската асоциация по туризъм, ако паднат визите, нови 600 хиляди туристи ще посетят Америка всяка година, а с тях ще се открият и 40 хиляди нови работни места. Приходите за американската икономика ще са допълнителни 7 милиарда долара.
Очевидно полската общност тук, в Чикаго, която наброява два милиона души, е причината за този натиск за падане на визите. Но дали проектите в Конгреса ще се превърнат в реален закон и дали България ще успее да покрие критериите в тях, е друг въпрос.