Лято, прекарано в Америка - фраза, която звучи като сбъдната мечта за хиляди български студенти, които идват на бригади и обменни програми всяка година. Само от 2000 г. до сега над 80 хиляди български студенти са участвали в лятната програма „Work and Travel". Много често обаче те не се замислят, че искайки да изживеят американската мечта за едно лято, могат да пострадат до живот. Ако един студент иска да дойде тук на обменна програма чрез организация в България на всяка цена, трябва да има медицинска застраховка. Но тя не може да покрие всички рискове.

Като случая с две български студентки, които през 2011 година намериха скрити камери в апартамента, който са наели в Тампа. Камера имало дори и в банята на момичетата, които са взели апартамента от мъжа, за когото са работили - Раж Армани. Наблюдателните устройства били скрити в противопожарни аларми. Ралица Джамбазова и Ваня Самоковарева казват, че просто са искали да изживеят своята американска мечта. „Нашата мечта беше да бъдем тук през лятото, но от това, което преживяхме, разбрахме, че тази държава не е за нас", споделя една от двете потърпевши студентки - Ралица Джамбазова.

В подобна ситуация, та дори по-опасна, попадат и 2 български студентки в Калифорния преди 2 години. Според съдебните документи около 2 ч. след полунощ на 15 април 2013 г. 35-годишният Джуй Патино Хернандез е нападнал момичетата с цел да ги изнасили. Той е преследвал българките на плажа на крайбрежната улица в Санта Круз, Калифорния. След оспорвана гонитба успява да отмъкне едно от момичетата, на 26 години, като е искал да я завлече в апартамента й. Приятелката й обаче успява да избяга и благодарение на виковете й за помощ и на случайни минувачи, които са се намесили, 26-годишната българка се е отървала невредима. След няколко часа полицията в Санта Круз хваща Хернандез. Той е признат за виновен по обвинения за опит за изнасилване, опит за отвличане и опит за сексуално проникване/насилване, които са все углавни престъпления. Според информация на BG VOICE двете момичета са били в Америка, за да свидетелстват срещу Хернандез в началото на май.

Джуй Патино Хернандез е регистриран сексуален насилник. Той е бил на пробация заради предишни провинения от същия характер. Прекарал е 18 месеца зад решетките и е бил пуснат на свобода. Според окръжната прокуратура в Санта Круз Хернандез страда от редица психични разстройства, заради които е обявен за "негоден" да се яви в съда през 2013-а - годината на нападението над двете българки. След 1 година лечение в местна болница в Санта Круз през август 2014 година делото срещу Хернандез е възстановено. Процесът срещу 25-годишния Джуй беше преди дни. Той е признат за виновен, а присъдата му ще бъда ясна на 8 юли тази година, като е вероятно мъжът да получи до живот зад решетките. В криминалната история на Хернандез попадат арести за престъпления, свързани с наркотици, и оказване на съпротива при арест.

Друга опасност за българските студенти, които идват на бригада в Америка, е транспортът. Много от тях използват колела и мотопеди, за да се придвижват по време на летните бригади, но това може да е фатално. През миналата година Асен Захариев беше блъснат от шофьор в Северна Каролина, който после избяга. Студент в Университета по архитектура, строителство и геодезия, той е работил през лятото във веригата супермаркети „Харис Тийтър". 

Именно затова и българските агенции, които изпращат студенти на обменни програми в Америка, предупреждават за редица опасности, свързани с престоя им тук. „Едно от най-опасните неща е карането на велосипеди, защото те ходят с тях на работа. Затова задължително трябва да носят каски. Това е едно от нещата, които винаги споменаваме, както и в никакъв случай да не карат по магистрали", обяснява Нада Живкович, която работи за „Orange България". Освен това от компанията предупреждават студентите да знаят как да се предпазват, както и какво да правят в рискови ситуации в Америка. „Ако има нещо, което ги притеснява или са попаднали в рискова ситуация, трябва незабавно да се свържат с техния спонсор. Спонсорите са тези, които носят отговорност за тях в Щатите. Те получават карта, на чийто гръб са написани телефоните на спонсора им. Винаги има кой да им отговори на този номер 24 часа 7 дни в седмицата", казва още Живкович. От „Orange" съветват още преди студентите да тръгнат на път, да се запознаят детайлно с обстановката, където отиват, както и да знаят как да реагират в животозастрашаващи ситуации.