Брутално видео, в което полицаи измъкват насила пътник от мястото му на борда на полет на United, предизвика възмущение в мрежата. На кадрите се вижда как група униформени буквално изнасят мъжа от седалката му до прозореца, докато той крещи. Другите пътници направиха клипчета на инцидента и те събраха милиони гледания в мрежата и предизвикаха възмущение и критики към базираната в Чикаго авиокомпания United.

Докато полицаите влачат пътника до изхода, се чуват възгласи от други пътници в самолета. Те, също като мъжа, изведен насила, са получили оферта да отстъпят мястото си доброволно и да получат ваучери от United на стойност 800 долара. Междувременно машината заедно с всички пътници стои на терминала, а от компанията казват, че полетът няма да излети, докато някой не се откаже доброволно от мястото си. “Почувствахме се като заложници”, казва една от пътничките на същия полет. “Като пътници сме ограничени, не можем да направим нищо, разчитаме на авиолиниите.”

По-късно мениджър на авиокомпанията влиза на борда и заявява, че щом няма доброволци да получат ваучери от United, ще изберат кои четирима души да напуснат самолета. Мъжът от бруталното видео се казва Дейвид Дау. Той обаче отказал да отстъпи седалката си. Обяснил, че е доктор и трябва да стигне до пациентите си на следващия ден. На седалката зад него била съпругата му. На снимките се вижда кръв от устната на пътника.

Причината, поради която се наложило пътници да отстъпят местата си, е банална – United като много други компании е продала повече места, отколкото има свободни. В същото време на борда трябвало да се качат група стюарди, които имат друг полет от Кентъки.

@United overbook #flight3411 and decided to force random passengers off the plane. Here's how they did it: pic.twitter.com/QfefM8X2cW

В момента д-р Дау се възстановява в чикагска болница, съобщиха неговите адвокати.
В първото си изявление след инцидента авиокомпания United нарича изведения пътник “враждебен”, но очевидци на сцената казват, че мъжът е изглеждал по-скоро уплашен и не спирал да повтаря: “Искам да си отида у дома.”

ЗНАЕТЕ ЛИ ПРАВАТА СИ КАТО ПЪТНИЦИ НА САМОЛЕТ?

“Не можех да повярвам”, казва Джон Класийн, който седял точно пред изведения мъж. “Дори нямаше преговори с него, когато полицията дойде, те бяха повече от готови да го изведат.” Нито един от пътниците в полета от O`Hare до Луивил, Кентъки, не се съгласява на офертата. “Нашите служители са спазили всички правила при подобни ситуации”, каза в изявление изпълнителният директор на United Оскар Мунос.

Едва в третото си публично изявление Мунос поднася своите извинения към д-р Дейвид Дау, но без да го назовава по име. “Съжалявам. Ще се поправим. Поднасям дълбоките си извинения на принудително изведения пътник и другите пътници на борда. Никой не трябва да бъде третиран по този начин.”

В случаят на изведения на сила пътник обаче от компанията не са отказали да го настанят, а са го извели от полет, в който вече е настанен. Адвокати за защита на гражданските права твърдят, че той има пълното право да съди както United, така и полицаите на летище Ohare.

Мунос се присъедини към екипа на United през 2015 г. с надеждата, че ще успее да подобри резултатите на авиокомпанията, особено по отношение на обслужването и отношението с клиентите. След инцидента акциите на United паднаха с 1,1% и загубиха над 255 милиона долара.

Какви са вашите права на борда?

Имат ли право авиокомпаниите да ви свалят от борда на самолет?

- Да, авиокомпаниите не са задължени да ви превозят само защото имате купен билет. Най-често те могат да откажат да ви настанят на борда и да ви предложат друг полет, да ви върнат парите или да ви обезщетят по друг начин.

В случая на изведения насила пътник обаче от компанията не са отказали да го настанят, а са го извели от полет, в който вече е настанен. Адвокати за защита на гражданските права твърдят, че той има пълното право да съди както United, така и полицаите на летище Ohare.

Трябва ли авиокомпанията първо да се обърне към доброволци?

-Да, в подобни случаи авиокомпаниите са задължени първо да потърсят пътници, които доброволно са съгласни да отстъпят мястото си в самолета.

Какво ще се случи с мен, ако ме изведат от борда на самолет?

- Ще получите обезщетение. В зависимост от това колко по-късно пристигнете до дестинацията си сумата е различна. Ако пристигнете за по-малко от час, няма да получите никакви пари като обезщетение за това, че е трябвало да чакате или да сменяте машини.

1 или 2 часа ви дават право на 200% от цената на билета, но с условието, че тази сума не надвишава $675.

2 или повече часа закъснение при вътрешен полет ви дават право на 400% от цената на билета, но не повече от $1350.

При международните полети 4 и повече часа закъснение също ви дават право на 400% от цената на билета, но не повече от $1350.

Мога ли да получа обратно парите си за самолетен билет?

- В подобни случаи, когато сте изведени от самолета поради липса на места, а сте купили билета си предварително, от авиокомпаниите са длъжни да ви върнат цялата сума за билета, сума за избор на седалка и пари, похарчени за багаж.

Според министерството на транспорта един на всеки 14 000 пътници е свален от борда на самолет без неговото съгласие. Осем пъти повече души доброволно се съгласяват да бъдат преместени на друг полет.