Близо един милион български граждани трябва да подновят документите си за самоличност през тази година. Голяма част от тях живеят в чужбина. Онези, които са в Съединените щати, често са поставени пред спънки, защото най-близкото консулство се намира далеч от тях. Това обикновено им коства почивен ден, разходи за транспорт и дори понякога нощувка, за да се сдобият с нова документи. Сумата е още по-голяма за цяло семейство, защото всеки трябва да присъства лично за отпечатъци, снимка и подпис.
Консулството в Лос Анджелис например обхваща 9 щата, някои от които доста отдалечени. Консулът ни там Вера Шатилова казва, че парите са основен фактор за това колко често могат да се организират изнесени консулски дни. „Имаме ограничен бюджет и спрямо това решаваме къде и кога могат да се проведат консулски дни." Консулствата имат бюджет да организират това два-три пъти в годината. Това е и една от причините от службите да чакат поне двайсетина души да се запишат, преди да обмислят варианта да пътуват до определено населено място. Но това може да отнеме време.
За Иванка, която не успя да гласува в Атланта на парламентарните избори през октомври, изнесените консулски дни са единственото решение. Дъщеря й Николина казва, че това е причината майка й да е с изтекъл паспорт. „Консулските служби са много далеч от нас и за един човек, както е тя, на 89 години е много проблемно да лети дотам, за да си извади." Консулът в Лос Анджелис Вера Шатилова казва, че по-лесно би било, ако хората се организират сами.
От миналата година всичките четири консулства на България в САЩ имат повдижни мобилни станции за биометрични данни. Чрез тях консулските служители могат да вземат пръстови отпечатъци, снимки и електронен подпис на място. Така заявката за нови лични документи става лесно и бързо, без да им се налага да пътуват, но остава въпросът как да се вземат готовите документи? Единият вариант е някой друг да вземе документите чрез пълномощно, подписано лично от вас, а другата опция е да се изпратят новите документи с предварително подготвен самоадресиран плик. „Има формулярна декларация, чрез която апликантът за нов документ за самоличност изявява съгласие новоиздадените му документи да бъдат изпратени от нас по пощата на негов риск и на негови разноски." Това, за което призовават от службите обаче, е задължително да има номер за проследяване на пратката или tracking number. Изнесените консулски дни са удобство, което спестява главоболия като вземане на почивен ден и разходи за транспорт, но пък услугите по време на тях са на двойно по-висока цена. Така, ако обикновена поръчка за подновяване на паспорт в консулска служба струва 60 долара, през консулските дни тя е 120. Част от тези пари покриват разходите на службата за командировачни. От консулствата ни в САЩ казват, че бюджетът не им позволява да правят консулски дни повече от два пъти годишно. Българският закон задължава всички български граждани да притежават паспорт или лична карта.