Ако последните 6-7 месеца не разбирахте защо постоянно имаше новини за разни кандидат-президенти, които не сте чували, а изборите не изглежда да са скоро, ето го обяснението. Републиканците търсят своя човек, когото да изправят през ноември срещу Барак Обама, който ще се бори за втори мандат като кандидат на демократите.

И ако досега битката на републиканците беше само по медиите, от тази седмица тя е вече реална,  защото започнаха предварителните избори в различните щати. По традиция първи гласуват в Айова. Гласуват обаче е доста силно казано. Т.нар. caucus всъщност е много особен процес, измислен от самата Републиканска партия. В първия вторник на януари регистрираните като републиканци гласоподаватели се събират в училищни салони, църковни мазета и дори частни домове и обсъждат кандидатите и проблемите пред държавата. После гласуват. Председателят на всяка група се обажда с резултата в партийната централа в столицата на Айова Де Мойн. Интересното е, че всеки може да  смени политическата си регистрация буквално минути преди самото гласуване, а представители на кандидати да присъстват и убеждават до последно избирателите. Процес, който за много европейци няма много смисъл, но за американците е основата на демокрацията - възможността да обсъдиш със съседите си кандидатите, техните идеи за решаване на проблемите, но и да разпиташ представителите на желаещите да бъдат президент.

Във вторник тези обсъждания не доведоха до излъчването на ясен победител. Доскорошният аутсайдер Рик Санторум, който постоянно се класираше на 6-о място в проучванията, внезапно стана лидер. Другият претендент за първото място в Айова е Мит Ромни. До редакционното приключване на BG VOICE двамата имаха по 25% от гласовете, като разликата между тях беше около 20-ина гласа. Трети се оказа Рон Пол. Но кои са тези хора и защо все още републиканците нямат ясен фаворит?

Кандидатите могат да бъдат разделени така - Мит Ромни и другите от категорията „всеки друг, но не и Ромни". Всеки няколко седмици в тази категория изпъкваше някое ново, различно име, което застрашаваше лидерството на Ромни. Но дни по-късно тези хора отиваха някъде назад, Ромни държеше скромна преднина, а срещу него се появяваше нов противник, който грабваше заглавията също за няколко дни и после отшумяваше.

Това е втората кандидатура на бившия губернатор на Масачузетс и мастит бизнесмен Мит Ромни за президент на републиканците. Преди 4 години той получи сериозен удар и не успя да стигне много напред. Днес обаче кампанията му е много по-добре организирана, събрал е над 32 милиона долара от дарения, а още много повече се харчат от подкрепящи го независими организации. Те постоянно заливат телевизиите и радиостанциите в Айова и другите щати с негативни реклами срещу неговите опоненти, като той успява да запази позитивния тон на личната си кампания. В Айова той похарчи над 10 милиона долара за кампанията, но това не му помогна да спечели повече гласове от преди 4 години. Мнозинството от републиканците го смятат за най-силната фигура, която може да победи Барак Обама наесен, но също така не го намират за достатъчно консервативен. Като губернатор на един от най-либералните щати той прокара закон за здравната реформа в Масачузетс, по който е правен и законът на Барак Обама. Позициите му за абортите, гей браковете и нелегалните имигранти са също твърде в центъра за хардлайнерите в Републиканската партия.

Може би това обяснява и изненадващия резултат на Рик Санторум. Бившият губернатор на Пенсилвания е един от най-консервативните, гледните му точки може да изправят косите на всеки модерен човек - нелегалните имигранти вън, семействата нямат право на личен живот и затова не е нужно да ползват хапчета срещу забременяване, изказвания против хомосексуалистите и за твърда ръка във външната политика, особено срещу Иран. За цялата си кампания е събрал малко над 1 милион долара, но успя да стане може би първи в Айова (или много близък втори), след като обиколи всички 99 каунтита в щата заедно с дъщеря си в семейния пикап търк.

И ако неоконсервативният Санторум не ви е достатъчен, трети в Айова се нареди Рон Пол, когото един от другите кандидати нарече „луд", според ABC News, които не разкриха източника на цитата. Това е третият опит на Пол в кандидатпрезидентската надпревара. Неговите политически възгледи са комбинация от политически противоречия, а победата му в Айова вероятно е само 15-минутна слава в тези избори, така че ще ги оставим без детайлен коментар, поне засега.

Следващият кръг предварителни избори са в Ню Хемпшир на 10 януари и в Южна Каролина на 21-ви. Кои ще бъдат новите любимци на консервативна Америка все още не може да се каже.