Постоянна парламентарна комисия ще се грижи за българите в чужбина. Това решение взеха мнозинството народни представители, които единодушно с 97 гласа "за", нито един "против" и нито един "въздържал се" подкрепиха искането на БСП. В края на миналата седмица лидерът на социалистите Михаил Миков поиска такава комисия, която да действа постоянно и да следи за проблемите на нашите сънародници извън граница.
В мотивите си за искането червените депутати са записали, че политиката за защита правата на българите в чужбина и техните общности по света е специална и е съществена част от цялостната политика на България.
Мнозина от българите в Чикаго обаче изразиха
съмнение за истинските мотиви
за създаването на поредната бюрократична институция, която да отговаря за тях. „Аз не виждам как точно ще помогнат. Това прилича по-скоро на даване на ресурси за нещо, което е малко хипотетично, и може би за привличане на гласове", смята Николай Демирев, емигрант във Ветровития град.
Той не е единственият, за когото подобен вид институции за българите в чужбина са поредното излишно перо в и без това изтънелия бюджет на родината. Георги Слабаков, който живее тук от 30 години, мисли, че парите спокойно могат да се използват за нещо друго. „По-добре е да се отнесат по-сериозно към пенсионния фонд в България, защото има много стари хора, които не могат да си позволят много неща, а са работили цял живот", смята Слабаков.
Сходни функции с новата парламентарна комисия има Държавната агенция за българите в чужбина, за която все още се търси нов шеф. Предишният - Йордан Янев, беше уволнен след скандал за издаване на фалшиви удостоверния за българско гражданство.
В конкурса за нов председател на ДАБЧ са подали документи над 10 кандидати. Малко преди да се обяви официално конкурсът, българи в чужбина написаха писмо до премиера Бойко Борисов, в което изразиха съмнения в прозрачността на процедурата.
За много от българите тук обаче имената на кандидатите и функциите на тези институции не им говорят нищо. „Aз мисля, че не е нужна такава комисия за българите в чужбина, защото това трябва да става по инициатива на българите в чужбина, а не да бъде организирано от България, да ни се спускат хора, които не познаваме и които не знаят нашите проблеми тук", смята Манчо, който също живее в Чикаго.