В Чикаго се състоя откриването на първия виртуален музей на българските имигранти в Северна Америка, който носи провокативното име „Куфарът на имигранта". В уебсайта са „изложени" интервюта, записки, сертификати и снимки на първите български имигранти на континента.
Идеята за виртуален музей се заражда още през 2006 г. със създаването на сдружение „Български музей в Чикаго". Проектът е на Диляна Иванова от Американския научен център в София и се реализира под патронажа на генералния консул на България в Чикаго Симеон Стоилов. „Ние искаме да направим един профил на българската имиграция, на българската диаспора в Северна Америка през разказите на т.нар. малки хора" - обяснява организаторът на събитието Диляна Иванова. Идеята е сайтът да функционира като музей и да представя различни експозиции. Посетителите на сайта ще могат не само да се запознаят с историята на българската диаспора от миналия век, но и сами да напишат своите преживявания.
„Много съм доволна! Българската имиграция заслужава! Време беше да се показва какво е направено от българите от ранната емиграция" - вълнува се Елена Димитрова, която беше сред гостите.
Освен откриването на „Куфарът на имигранта" Диляна Иванова представи и книгата си „Спомени за всекидневието през социализма в град Русе". Тя се базира на устни разкази, които Диляна събира близо 15 години. „През 2000 г. още бях студентка, когато започнах да събирам първите си материали и завърших книгата тук, в имиграция" - спомня си тя.
На откриването беше представена и богата колекция снимки от стари имигранти, събрани от Боянка Иванова, директор на училище „Джон Атанасов", и нейни ученици. „Това са проучванията на моите български ученици от американското училище, които интервюираха техни близки, дошли по-рано в Америка", разказва г-жа Иванова. Сред най-интересните експонати са копие на паспорт от 1925 г. с виза за Америка и сертификат на църковната общност „Света София". На снимка от първото участие на българите в преглед на националностите от 1956 г. може да се видят дори президентът Хари Труман и тогавашният кмет на Чикаго Ричард Дейли.
Макар първоначалната такса за посещение на портала да е $50, голяма част от историите и интервютата ще останат безплатни. Самият сайт се намира на адрес: http://immigrant.bg.