Вицепрезидентът Маргарита Попова е подписала укази за даване на българско гражданство на 4247 души от началото на мандата, като над половината са от Македония (2264 души), съобщи самата тя при представянето на комисията, занимаваща се с тази дейност. За последните 4 месеца гражданство са взели и 1126 българи от Украйна и 232 от Израел. 316 са просителите, получили отказ. Отменена е и натурализацията на един македонец, за когото е установено, че е ползвал чужди документи за самоличност.
С решение на Попова е отказано гражданство на трима руснаци, които са дарили суми от по $100,000q с аргумента, че българско гражданство не може да се дава за парични дарения, а с по-сериозни мотиви. Отказ е получил и чужденец, претендиращ за крупен инвеститор в България, чиято националност не бе посочена.
Сред отхвърлените молби са и тези на хокеист от Словакия и борец от Армения, предложени за натурализация от спортния министър Свилен Нейков. Единственият словашки хокеист, който играе в България, е център-нападателят на "Славия" Юрай Душичка и според официално съобщение на федерацията по хокей той вече е бил натурализиран в края на март. Попова е поискала отчет от Нейков колко от спортистите с български паспорт са останали да се състезават за България. По закон вицепрезидентът има право да отмени натурализация, ако се прецени впоследствие, че необходимите изисквания не са изпълнени.
Други двама души пък не са били натурализирани заради нечисто съдебно досие. Единият е имал влязла в сила присъда, а срещу другия е имало вече прекратено наказателно производство. 302 от отказите за гражданство са били по предложение на правосъдния министър, а 8 по решение на вицепрезидента след предложение на комисията. На 5 души пък е отказано възстановяването на българско гражданство. Предстои изготвянето на концепция за българското гражданство, в която да се прецени дали и какви законови промени са необходими, посочи вицепрезидентът Маргарита Попова, цитирана от в. "Сега".
Тричленка ще разглежда преписките за даване и отнемане на българско гражданство. Тя ще се оглавява от Ирина Димитрова, юрист с дългогодишен опит в правосъдното министерство. Освен нея в комисията влизат Невяна Михайлова, която досега е изпълнявала технически функции в президентството, и Мария Цанкова, която ще отговаря за българите в чужбина. |