сн. „Континенти”

Великобритания обмисля да забрани на жители на Румъния и България, озоваващи се в Обединеното кралство, да ползват услугите на болниците от обществената система за здравеопазване, без да работят и съответно без да плащат за медицинската помощ, съобщи Би Би Си. Става дума за здравните заведения от Националната здравна служба, финансирана с публични средства, съобщава министърът на вътрешните работи Тереза Мей. Тя признава, че тъй като не може да бъдат продължени ограниченията за пътуване за двете страни, чийто срок изтича в края на 2013 г., е твърдо решена да ограничи примамливото здравно обслужване за безработни чужденци. Ограничение ще бъде наложено и върху ползването на безплатно образование, жилища и социални помощи. Това обаче ще се случи догодина, без същевременно да е ясно как точно ще се прилагат забраните.

Британската медия припомня спорния закон в Калифорния „Предложение 187", който забраняваше на имигранти без документи да ползват обществени услуги. Приет през 1994 г., той бе отменен пет години по-късно, след като бе признат за неконституционен. Британските министри се опасяват, че притокът от имигранти може да провали вече и без това компрометираната цел за сваляне на нетния брой на имигрантите под 100,000 до 2015 г. Както е известно, ограниченията за пътуване за българи и румънци на Острова бяха наложени след приемането на двете държави в ЕС, за да не се допусне имигрантска вълна, както стана няколко години по-рано след приемането на Полша. Тогава в Западна Европа изразът „полски водопроводчик" стана нарицателен за нископлатен имигрант, възползвал се от разширяването на ЕС на изток. Причината бе в телевизионна реклама, в която главната роля играеше поляк, който работи като водопроводчик във Великобритания.

Само лица, живели в Обединеното кралство през последната година, имат право на безплатно лечение в обществените болници, но журналистическо разследване установи, че една трета от 133-те болници, дали информация, не са правили проверки. На практика там са се лекували много българи и румънци, пристигнали във Великобритания доста по-късно от изисквания срок. През последните три години т.нар. здравни туристи са получили във Великобритания безплатна болнична помощ на стойност 40 млн. лири.

Същевременно пък един от големите проблеми пред българския туристически бизнес е превръщането на страната в рай за алкохолните туристи от Великобритания. Всяко лято хиляди, предимно млади, момчета и момичета от Острова отиват в Слънчев бряг и Златни пясъци, за да пият до припадък. Както българите са примамени от евтината медицинска помощ, така пък британците са запленени от алкохола на безценица, който могат да купят в България. Макар в двата курорта водка, уиски и българска ракия да са на тройно и дори четворно по-високи цени от останалата част на страната, за получаващите огромни (по българските размери) заплати британци те са буквално без пари. Хотелиери обаче се оплакват, че наместо туристи на практика те посрещат пияници, които трошат инвентар и нанасят такива пакости, че загубите от подобни туристи понякога са повече от приходите. Освен материалните вреди никой не би искал да отседне в хотел, където за съседи ще има пияни буйни и мърляви британци, описват ситуацията българските хотелиери. Една от най-видните последици на алкохолния туризъм е, че много уж четиризвездни хотели в Слънчев бряг и Златни пясъци дори и на пръв поглед имат вид на западнали двузвездни туристически спални. За разлика от Великобритания обаче, бедна България само отчита този проблем, но дори и не помисля да налага ограничение на прииждащите през лятото вечно пияни британци.