Във Велико Търново отвори врати музей на восъчните фигури, който щe обогатява представите на посетителите за средновековна България и ще привлича чужди туристи в сърцето на старопрестолния град. В него са изложени изящно изработените скулптурни фигури в реален размер на емблематични личности от Второто българско царство (1185 - 1396 г.).

28-те експоната на средновековни, всяващи респект и възхищение владетели, на безстрашни боляри, но и на обикновени хорица и занаятчии са включени в серия от възстановки на исторически събития и битови сцени. Автор на тези истински произведения на изкуството, които връщат назад в епохата на Втората българска държава, е известният търновски скулптор Борис Борисов. А самата идея за музея е на сегашния кмет Даниел Панов

Туристите са посрещани „лично" от фигурите на цар Иван Асен ІІ и царица Ирина Комнина, удобно настанени в тронната зала на царския дворец, сред пищна украса и стенописи. Представен е и цар Калоян, управлявал в периода 1197-1207 г. Специален раздел е посветен на духовенството и на просветната дейност. Показано е как работи средновековен иконописец, или пък битова сцена от живота на болярско ктиторско семейство. Има отделен сектор, посветен на книжнината. В него са изложени старинни ръкописни книги, наречени скриптории и пр.

Много интересен е и разделът, пресъздаващ войнската слава на тогавашната българска държава", разказва Цветомир Бояджиев - управител на общинската агенция по туризъм „Царевград -Търнов".

Една от най-впечатляващите сцени разкрива пленяването на латинския император Балдуин Фландърски в битката при Адрианопол (Одрин) от цар Калоян през 1205 г. Фигурата на българския владетел е яхнала кон, а пред него двама войници водят пленения Балдуин, изпотен от битката, ядосан и недоумяващ, на фона на голяма картина, пресъздаваща конниците на Калоян и разгромените латински войници.