Сградата на съда в Страсбург

Вече е съвсем ясно кой отговаря за писанията по форумите - медията, която им осигурява платформа. Това решение на съда в Страсбург беше взето още през 2013 година, но предизвика бурна реакция и беше обжалвано. В началото на миналата седмица обаче то беше потвърдено и от Голямата камара на съда. И вече няма връщане назад. Оттук нататък всеки хейтърски коментар във всяка страна членка на Съвета на Европа, а това значи и България, може да доведе до осъждане на медията, в която коментарът се е появил. Ако ви залеят с омраза, заплашат или наклеветят, ще знаете кой е виновен - не е само онзи, който е написал форумния коментар, но и онзи, който го е публикувал.

Историята, породила това историческо решение, се разиграва в Естония в началото на 2006 година. Тогава новинарският портал „Делфи" публикува статия за неосъществения строеж на един мост, който е трябвало да свърже континенталната част на страната с един остров. Авторът на статията твърди, че строежът е осуетен от фирма за фериботен превоз, където главен акционер е човек с инициала Л. Под статията се събират 185 коментара, 20 от които се смятат за особено обидни и насърчаващи омраза към Л. Шест седмици след излизането на публикацията адвокатите на Л. изброяват 20-те коментара и предупреждават „Делфи", че искат компенсация за нанесени нематериални щети в размер на около 32,000 евро. Още в същия ден коментарите са изтрити.

Въпреки незабавната реакция адвокатите завеждат дело срещу „Делфи" и след редица перипетии го печелят в естонския съд. В резултат „Делфи" се обръща към Европейския съд по правата на човека и изтъква множество аргументи в своя защита. Твърди например, че обидните коментари са били изтрити веднага след постъпване на оплакването. Че читателските коментари по принцип са различни от журналистическите и затова е различна и отговорността на медията към двата вида писания. Че съществуват европейски документи, според които отговорност за даден форумен коментар носи само онзи, който е негов автор. А не медията. Тези аргументи бяха изслушани на два пъти в Страсбург, но не бяха приети.

Сред 20-те цитата от хейтърските коментари в „Делфи" се открояват обидите „копеле" и „лайно", а най-страшната закана е алюзията с едно прасе, печено на шиш и изкълвано от гаргите. Примерите могат най-много да разсмеят българския читател, който всекиминутно чете в местните форуми за „разстрел", „смърт", „разчекване" или „правене на сапун".

Съдът приема, че територията, управлявана от „Делфи", следва да се намира изцяло под негов контрол - не само по отношение на журналистическата част, но и по отношение на форума. И че макар „Делфи" да е искал да се дистанцира от отговорност за мнението на читателите, той ги е предупредил, че ще изтрива неуместни коментари. А по този начин сам е признал отговорността си. Съдиите отчитат и факта, че „Делфи" активно е призовавал читателите си да коментират - това е генерирало трафик към медията и е осигурявало икономическа печалба.

Тъй като решенията на съда в Страсбург имат наднационално действие, те могат да се прилагат директно от съдилищата във всички държави от Съвета на Европа при подобни казуси. Това означава, че всеки, почувствал се обиден от форумен коментар в българска медия, може да заведе иск срещу медията, в който да настоява за директно прилагане на конкретното решение на Страсбургския съд. И всеки български съд е длъжен да го приложи.