Кметът на София Васил Терзиев се е отказал от вече обявеното спиране на процедурата за възстановяването на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк при НДК.

Преди 6 дни кметът заяви, че е издал заповед за спирането конкурса, с който беше избран проект за възстановяването на мемориала. Аргументът беше критика от професионалните общности на архитектите, което пък поставя под въпрос одобрението на проекта от страна на Министерството на културата.

Последва извънредно заседание на комисиите по култура и по архитектура, свикано по искане на ГЕРБ. След него Васил Терзиев заяви, че ще помисли няколко дни дали да ревизира първоначалното си решение, или да се върви към обявяването на нов конкурс.

Във вторник той се появи отново на заседанието на комисията по култура, на което трябваше д се гледа точка, свързана с възстановяването на мемориала. Там той обяви, че е решил да оттегли заповедта си за спирането на конкурса, в който вече има и посочен победител.

Добави обаче, че трябвало да се помисли "какво и как можем да направим, за да не отблъскваме, а да въвличаме в тези процеси съсловните организации и отношението ни към тях да е като към партньори, а не като към досадна страна, която пречи да се реализира даден проект".

Опасения

Васил Терзиев каза още, че проектът, започнат по времето на предходния кмет Йорданка Фандъкова, ще продължи да страда от дефицити. И посочи няколко.

Според кмета на стените на мемориала трябва да бъдат изписани около 4100 имена на загинали в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Това показвали историческите данни. В проекта обаче се залагало да бъдат споменати около 3000 души.

"Ако това е така, се надявам да се направят нужните промени, за да не се случи това", коментира Васил Терзиев.

Като слабост на проекта посочи и съмнения дали стените на мемориала ще издържат на силен вятър или земетресение. Според Васил Терзиев мнението за евентуалните конструктивни проблеми било изразено отново от специалисти. "Аз не съм експерт, но повдигам въпроса", коментира Терзиев.

Представители на ГЕРБ, ИТН и "Синя София" отговориха, че кметът контролира изпълнението на проекта и изписването на имената на всички загинали, както и гарантирането на сигурността на паметника са негова отговорност.

Архитекти и художници искат нов конкурс

Междувременно Съюзът на архитектите в България, Камарата на архитектите в България и Съюъта на българските художници отново се обявиха за прекратяване на настоящата процедура и за обявяване на нов конкурс.

След среща с кмета Васил Терзиев те отново обявиха в позиция, че настоящата процедура не е подготвена професионално. Освен това са на мнение, че трябва да се организира същински архитектурен конкурс с отворено задание, който не е за възстановяването на мемориала, а за интерпретация, съобразена с парка наоколо. За изграждането на мемориала в предишния вид въобще не бил нужен конкурс, заявиха за пореден път организациите.

Какво се предлага

Конкурсът за възстановяване на войнишкия паметник при НДК беше обявяван и прекратяван на няколко пъти от Столичната община през годините. Последната процедура завърши през май с избора на идейния проект на студио "Гебуплан", изработен под ръководството на арх. Филипа Гугучкова. Това беше и единственият проект, който получи минималния брой точки.

Идеята е да се изградят три стени, които максимално да се доближават до унищожения оригинален мемориал, водни площи, които да си кореспондират с фонтаните край НДК, и зелени ивици на гърба на стените, за да има някакъв преход към парка.

Миналата седмица главният архитект на София Здравко Здравков предупреди, че става въпрос за две стени с размери 20 на 11 метра и една 11 на 11 метра. И обясни, че предвидената височина е колкото 4-етажна сграда. Стените би трябвало да се изградят около статуята на лъва, възстановена преди години на мястото на някогашния мемориал.