Говорих за Revocable Living Trust (отменяем доживотен попечителен документ) и какви са основните му характеристики в миналия брой. А сега ще разгледам кои са някои от предимствата на този вид trust.

Много хора са с впечатлението, че човек има нужда от Revocable Living Trust само ако е богат. Това не би могло да е по-далеч от истината. Една от най-важните характеристики на този trust e т.нар. incapacity clause - клауза в случай на неправоспособност. Ако човек е сам и получи сърдечен удар или инсулт, или се разболее много сериозно (рак), кой ще се погрижи за неговите финанси? Кой ще му плаща сметките и ще му подписва чековете?

Представете си следната ситуация: Купили сте къща преди около година и определено се нуждаете от дохода на двама ви, за да изплащате ипотеката. Неочаквано получавате обаждане, че съпругът ви е попаднал в ужасна катастрофа и е абсолютно недееспособен. Той не е починал, но не може да работи повече, дори и не може да ви разпознава - собствените му жена и деца! Той е жив, но не може да допринася към финансите на семейството, дори напротив - медицинските сметки се трупат главоломно! Не може да си позволите да плащате ипотеката само с вашата заплата и се налага да продадете къщата. Какво би ви помогнало в такава ситуация?

Завещание не може да ви помогне, защото съпругът ви не е починал; застраховка „Живот" не ви върши работа - мъжът ви е жив; пълномощно (power of attorney) няма никаква сила, защото става невалидно, ако упълномощителят стане неправоспособен! Дори и имотът да е на двама ви на името, пак не можете да го продадете, защото ви трябва подписа на съпруга ви! Единственият ви изход е да се явите пред съда и да докажете, че мъжът ви е некомпетентен; съдията ще ви обяви за попечител на съпруга ви и чак тогава ще можете да подписвате легални документи от негово име. Тази процедура отнема доста време и спокойно може да надвиши $10,000. Ако мъжът ви има Revocable Living Trust и в клаузата за недееспособност ви посочи за попечител, всички тези проблеми могат да се избегнат изключително лесно.

Нека да разгледаме следната ситуация: Нямате абсолютно никакви спестявания, но успявате някак да плащате всяка година за срочна застраховка „Живот" с обезщетение от $500,000. Вие и съпругата ви загивате заедно в автомобилна застраховка. Децата ви са малолетни и по закон не могат да наследят никакви пари. Къде ще отидат парите от застраховката? Ако не сте назовали никой за получател на сумата освен съпругата ви или пък ако сте назовали децата си като получатели, този половин милион ще отиде в т.нар.  estate - наследствено имущество, което трябва да премине през т.нар.  probate - легализиране. Ако децата ви са малолетни, застрахователната компания не може да им даде полагаемата сума. Ще се наложи съдът да определи т.нар. guardianship - попечителство - и таксите за подобно опекунство могат лесно да надвишат $10,000. Да не говорим, че парите ще бъдат сложени в блокирана сметка и децата ви няма да имат достъп до нея, докато съдът не разпореди. Всяка година попечителят ще трябва да се връща в съда и да дава отчет какво е правил с парите и чак когато децата ви навършат 18 години, те ще могат да получат тези половин милион долара.

Ако имате Revocable Living Trust, тогава попечителят (trustee), който вие сте назовали приживе, ще може да получи обезщетението от застрахователната компания, както и всякакво друго имущество, което сте притежавали, да използва тези пари за издръжката на децата ви и да се разпореди с имуществото ви така, че децата ви да не „останат на пътя". И може би най-важното - попечителят ще даде остатъка от наследството на децата ви, когато прецени, че те са достатъчно отговорни и разумни, а не на 18 години, когато не могат да мислят за нищо друго освен за бързи коли и модни дрешки. 

Не забравяйте да си набавите и следващия брой на BG Voice, където ще разгледам още някои предимства на Revocable Living Trust.