Здравей, Ангеле! Както и много други хора казват, редовно чета статиите ти и имам въпрос относно инвестиционните фондове, които имам на разположение.
В последните 10 години, след 2008-ма, гледам да бъда по-консервативен и да не се подлагам на много риск от страх, че пазарът пак ще се сгромоляса. За мое съжаление, за тези 10 години аз не можах да се възползвам от очевидния голям растеж от страх да не загубя и сега съм на кръстопът - какво да правя оттук нататък?
Имам 10 години до пенсиониране и, от една страна, искам да си дам шанс да опитам да вляза по-агресивно на пазара, а от друга, ме е страх, че сега, когато се е вдигнало всичко, може скоро пак да има спад и да загубя. Изпуснал ли съм влака на печалбата в последните 10 години и ако искам да бъда по-агресивен, какъв тип фондове е добре да използвам на мястото на консервативните?
Въпросът ви е доста интересен и доста често задаван, радвам се, че споделяте и емоциите, които водят вашите решения относно инвестирането. Много хора са на вашето място и се чувстват по същия начин след 2008 г. и финансовата криза. Но както и вие сте се убедил, инвестирането изисква постоянство и не обича страхливите стратегии. В този период на растеж, последните десет години, вие можехте да натрупате доста повече пари във вашия пенсионен фонд, ако систематично сте закупували акции на фондове на ниските цени, на които бяха паднали в тогавашния момент, но вие сте изпуснали момента от страх. Няма от какво да се срамувате, дори е похвално, че продължавате да се учите и да задавате въпроси, да се интересувате и да търсите истината оттук нататък, а не да се отчайвате и вайкате
заради изпуснатите печалби
както много други хора правят.
да запазим една стабилна главница
и ще гледаме да сме консервативни и в харчовете си по време на пенсиониране. С две думи - колкото повече пари имаме на разположение, толкова по-агресивни можем да си позволим да бъдем с тях, защото процентната стойност, която ще заделяме от тях за пенсиониране всяка година като доход (бих казал около 5%), би била по-висока и ни дава възможност да играем по-свободно с останалите пари. Друг аспект е, че много хора гледат на хоризонта за инвестирането при пенсиониране, взимайки предвид само годините, оставащи до пенсия, а не тези след това. Реалният хоризонт на една инвестиционна програма за пенсиониране обхваща годините преди и след пенсиониране, което води до заключението, че хоризонтът е доста по-голям и периодът, за който трябва да се изгради такава стратегия, е доста по-дълъг от очакваното.
драстично намаляване на доходите
през годините и евентуалното пресъхване на този акаунт преди очакваното, а да не говорим и за постоянното “броене на стотинки” и страх, които съпътстват хората, тръгнали по този път.
Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.