Здравей, Ангеле! В последно време се наблюдават драстични промени на стоковия пазар, доста зачестени амплитуди нагоре и надолу, което ме притеснява, защото ми остават само няколко години до пенсиониране, а имам събрана една сравнително добра сума в моя пенсионен акаунт, на който много разчитам за бъдещи доходи. Какви промени са необходими да бъдат направени, когато има такива периоди на периодични дълбоки спадове на пазара?

Здравейте и от мен, благодаря за въпросa. Определено това е тема, интересна за всички, които са инвестирали на стоковата борса дали чрез пенсионен акаунт или чрез друг вид инвестиция. Тук обаче трябва да направим разликата между двата подхода спрямо инвестиционната стратегия и хоризонта на инвестирането, които имаме пред нас самите за дадената инвестиция.

В този ред на мисли подходът при пенсионния акаунт би бил тотално различен от подхода при един инвестиционен акаунт, който има за цел сравнително бърза печалба и ликвидиране на инвестиционния актив (фонд, акции, облигации) при потенциален растеж.

 Когато има драстични спадове

и покачване на пазарите, при пенсионния акаунт това не е толкова фатално или притесняващо, защото парите в този акаунт са предназначени да бъдат използвани в малки порции всеки месец за десет, петнадесет или двадесет години напред. Най-важното в пенсионната стратегия, независимо от моментното състояние на пазара, е да имаме повече фондове, изградени от акции, и по-малко фондове, изградени от облигации, за да можем да победим инфлацията в течение на годините по време на пенсиониране. Ако говорим за инвестиционен фонд с цел краткосрочна печалба, гледната точка се променя драстично. Тук вече става въпрос за спекулиране и при тази стратегия нашата задача е да дебнем за скокове на пазара и да обираме печалбата.

При която и да е ситуация, дали сме в пенсионен акаунт или в инвестиционен акаунт, не е много добра идея да правим фундаментални промени при спадовете на пазара. Правилната стъпка да намалим евентуален риск е да променяме позиции в момент на растеж, защото така можем да реализираме и да запазим определени печалби.

Промени при спад биха били пагубни

защото сме закупили акции или фондове с акции и облигации на по-висока цена и сега продаваме при преразпределението на по-ниска цена, тоест инкасираме загуба, която няма никога да наваксаме, след като продаваме актив позициониран по-агресивно и се местим в по-консервативен такъв. При втория в дългосрочен план ще имаме потенциално по-малък растеж и следователно по-малка протекция от инфлацията. Като обобщение на казаното дотук спадовете са най-лошото време за промени и преразпределения. Важното е да се следва стратегия и да се помни, че ще има добри и лоши времена, за да можем емоционално да се предпазим от еуфория и от тревога, когато тези циклични промени настъпят.

Надявам се информацията, която ви представих днес, да ви бъде полезна и ако е така, моля споделете я с хора, които мислите, че ще се възползват по най-добрия начин от нея. Това е от мен за днес. Ако и вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис. И не забравяйте да се усмихвате!:)