Получавам много въпроси за пенсионното осигуряване в САЩ, и най-вече за социалноосигурителния чек, който всеки получава, след като се пенсионира, ако е работил поне 10 години в САЩ. Ето защо в няколко поредни броя разглеждам специфични примери, с които българската общност не е особено запозната, и се надявам тези съвети да ви помогнат да решите как точно да постъпите във вашия случай. В миналия брой се спрях на примери за женени двойки, а в днешния ще разгледам случаи за разведени.

Казват, че разводът е следващото най-стресово събитие след смъртта на близък човек. За щастие в САЩ може да намерите положителна страна на развода: доста по-голям пенсионен чек. Не очаквайте обаче, че Социалноосигурителната администрация ще ви уведоми за възможността да получавате месечен „дебел" чек - всеки разведен човек трябва да подаде молба към пенсионната администрация и да поиска чек, изчислен въз основа на доходите на бившият(ата) им съпруг(а). Ако не го направите, все едно че хвърляте хиляди долари на вятъра - особено ако бившият ви мъж/бившата ви жена е имал(а) много по-високи доходи от вашите.

Ако бракът ви е продължил 10 години, минали са поне 2 години от развода, не сте се омъжила(оженил) повторно и информирате Социалноосигурителната администрация, че желаете да подадете молба за пенсионен чек като "independently entitled divorced spouse", то подобна ситуация наистина няма недостатъци: няма по никакъв начин да намалите сумата, която бившият(ата) ви ще получава, и ако се окаже, че чековете, изчислени въз основа на вашите доходи, биха били по-големи, то вие ще получавате вашия чек дори и да сте поискали този на бившия(ата) си. Ако бившият(ата) ви е все още жив(а), ще получавате 50% от неговия (нейния) чек, започвайки от вашата пълна пенсионна възраст (понастоящем 66 г.). След като бившият (ата) ви почине, ще получавате 100% от неговия (нейния) чек.

Разбира се, не може да получавате едновременно своя пенсионен чек и този на бившия(ата) си съпруг(а), но можете да превключвате от единия на другия. Например, ако разведена жена подаде молба за пенсия въз основа на собствените си доходи и се окаже, че чекът й ще бъде по-голям от 50% от чека на бившия й съпруг, тя може да получава собствения си чек, докато бившият й е жив, и да превключи на 100% от неговия чек, когато той почине, ако този чек се окаже по-голям от собствения й.

Ако се ожените (омъжите) след развода, ще изгубите правото си да поискате пенсия въз основа на доходите на бившия(ата) си, освен в два случая:

  • Ако новият брак също бъде прекратен (поради развод, анулиране или смърт), отново ще получите права над пенсионния чек на бившия(ата) си. Ако втората женитба е продължила поне 10 години или е била прекратена поради смъртта на втория(ата) ви съпруг(а), ще можете да избирате между двата чека и да получавате по-големия.
  • Ако новият брак се състои, след като навършите 60 г. (50 г., ако сте инвалид).

Ако се грижите за деца, които сте имали заедно със бившия(ата) си, те са под 16 г. и бившият(ата) ви почине, то ще имате право да получавате 75% от неговия(нейния) чек - без значение дали сте навършили пълна пенсионна възраст, или дали женитбата ви е продължила поне 10 години. Тези чекове ще спрат, когато детето навърши 16 г., освен ако то не е инвалид. Синът/дъщеря ви също могат да получават такъв чек, докато не навършат 18 г. (ако ходят редовно на училище). Всички деца и родители събирателно не могат да получават повече от 180% от чека на починалия родител/съпруг(а). Ако има много получатели, то размерите на чековете ще намалеят. Например, ако съпругът почине и бившата му жена се грижи за 14-годишния му син, докато настоящата му съпруга се грижи за 4-годишната му дъщеря, то всеки един от тях (двете жени и двете деца) би получил 45% от чека на починалия вместо 75%, които втората съпруга и дъщерята биха получавали, ако първата съпруга и синът не бяха подали молба.

Ако в момента сте в процес на развод, трябва да сте наясно, че правата на бившите съпрузи да подадат молба за пенсия въз основа на доходите на другия не се договарят като част от разводното дело - тези права са ваши по закон. Обаче непременно вземете предвид дължината на брака. Ако женитбата бъде прекратена дори и един ден преди да са навършени 10 години, то вие губите правата си да получавате пенсионен чек въз основа на доходите на бившия(ата) си съпруг(а). Ако изглежда, че остават няколко седмици или дни, преди бракът да бъде обявен за приключен, помолете адвоката си да протака съдебното дело, докато не се навършат 10 години от женитбата ви, защото важната е не датата, от която сте спрели да живеете като съпрузи, а датата, на която съдът ви е обявил за разведени.

Не забравяйте да си набавите и следващия брой на BG Voice, където ще можете да прочетете социалноосигурителни съвети за неженени и вдовци(вдовици).