Продължение
В предишния брой обясних, че всеки данъкоплатец е легално отговорен за данъчната си декларация - независимо дали я е попълнил сам, или е получил помощ от професионалист. Данъчните правила в САЩ са толкова сложни и объркани, а типичната данъчна декларация съдържа толкова много детайли и късчета информация, че дори и най-опитните съставители на данъчни декларации могат да направят грешка. Ето още няколко полезни съвета, които могат да ви предпазят от несъвестни изготвители на данъчни декларации.
Когато професионалистът ви подаде попълнената от него данъчна декларация, молейки ви да я подпишете, първата ви задача трябва да е да я разгледате подробно, ред по ред. Не забравяйте да донесете декларацията си от предната година и да сравните цифрите на всеки ред от двете години. Не предполагайте, че съставителят е попълнил всичко без грешка. Ако има някакви големи разлики между сумите от миналата и тази година, попитайте изготвителя на какво се дължи поразителната разлика. Обърнете внимание на всички редове, които са оставени празни едната година, но са попълнени през другата година. Понякога данъчните формуляри могат да се променят в сравнение с предната година, така че внимателно следете каква тема покрива даденият ред, който сравнявате със същия ред от миналата година (може и двата реда да са номерирани 23, но да покриват различни въпроси).
Ако професионалистът казва, че ще получите данъчен кредит, но на вас не ви е напълно ясно каква е причината за това, непременно попитайте, преди да подадете декларацията си. Данъчен кредит означава повече пари в джоба ви - кредитът намалява размера на данъка, който дължите, и ако е достатъчно голям, може означава, че IRS ще ви даде обратно някакви пари (refund). IRS обръща специално внимание на данъчните кредити, за които хората претендират в декларациите си. Ако не сте 100% сигурни как точно отговаряте на изискванията за получаване на данъчен кредит, то изискайте подробно обяснение от съставителя на декларацията си. Ако дори и след неговото пояснение оставате неубедени, най-добре е да махнете този кредит от формулярите си. Данъчните кредити се вписват на втората страница на формата 1040. От 2012 г. нататък, това са редовете 47-53, 64-66 и 70-71. EITC (Earned Income Tax Credit) - данъчен кредит за трудов доход - е от полза за работещите хора, които имат нисък до умерен доход, и често е деклариран неправилно, поради което IRS проверява много внимателно формулярите на всеки данъкоплатец, който претендира за EITC.
Не са рядкост ,,професионалистите", които се опитват да се възползват финансово от клиентите си. Ето защо е най-добре да изберете изготвител на данъчни декларации, който предварително ви предоставя приблизително изчисление на таксата, която ще ви вземе. След като представите документите си на съставителя на данъчни декларации, той ще знае какви форми ще е нужно да попълни и долу-горе колко време и усилия ще му струва работата върху вашата декларация. След като ви зададе някои въпроси и разгледа документите ви, той/тя би трябвало да може да ви каже почти сигурно колко ще ви струват услугите му/й. Някои подготвители на данъчни декларации дори публикуват цени на уебсайта си - колко долара ще ви вземат за попълването на различните видове формуляри.
Друг начин да предотвратите финансова измама от страна на „професионалиста" е да се уверите, че парите, изпратени от IRS до вас като refund, наистина ще влязат във вашата банкова сметка. Проверете ред 74b и 74d на формата 1040 - там се записват номерата на банката ви и вашата сметка (routing and account number). Ако видите, че съставителят на данъчната ви декларация се е опитал да изпрати парите до своята банкова сметка, като ви представя какви ли не „легитимни" причини за стореното, направо си вземете всички документи и напуснете офиса му. Такъв човек очевидно не е нищо повече от мошеник. Единствената причина, поради която банковата сметка на изготвителя на данъчната ви декларация би могла да е записана във вашите формуляри, би била, ако той ви е дал заем въз основа на вашия refund. Подобни заеми имат такива нечовешко високи лихвени проценти, че би било откровено глупаво от ваша страна да се съгласите на подобна сделка.
Друга често срещана измамническа тактика на съставителите на данъчни декларации е да таксуват клиентите си с процент от сумата на refund, който данъкоплатецът ще получи от IRS. Подобен начин на заплащане не представлява нищо повече от сериозна мотивация за „професионалиста" да измисли какви ли не причини, поради които вие трябва да получите refund - независимо дали има легитимни документи, потвърждаващи, че IRS трябва да ви върне пари. Такива тактики обикновено пълнят джоба на изготвителя на данъчната декларация, но поставят клиента в сериозна опасност от плащане на огромни глоби и дори затвор за попълване на лъжлива данъчна декларация.
Ние, българите, сме си леко подозрителни по природа, така че останете верни на българските си корени и не се доверявайте лесно на съставителите на данъчни декларации, защото в края на краищата вашата глава е заложена в играта. Както казват американците: две неща са неизбежни в живота - смъртта и плащането на данъците. Ако случайно декларацията ви е попълнена погрешно, може да сте сигурни, че Чичо Сам ще ви открие рано или късно и ще си вземе дължимото.