Напоследък получих някои въпроси за новия здравноосигурителен закон (т.нар. Obamacare). В предишните няколко броя разгледах промените, които вече са влезли в сила и могат да ви помогнат сега, както и промените, които ще настъпят през 2014 г. и какъв ефект ще имат те върху финансовото ви благосъстояние. Нека да продължа темата с въпроса за Medicaid.

  • Старият Medicaid. Medicaid е здравноосигурителна програма, финансирана съвместно от федералната хазна и хазната на всеки щат. Понастоящем тя покрива медицинските разходи на 60 милиона живеещи в САЩ, които имат почти никакви доходи - главно деца, бременни жени, хора с увреждания и възрастни хора, които имат нужда от помощ в дома си или живеят в старчески домове. Всеки щат има различни правила за квалифициране на хората, които биха били покривани от Medicaid, но като цяло пълнолетни индивиди под 65 години нямат право да използват програмата дори и да имат ниски доходи.
  • Новият Medicaid. Новият закон обаче изисква от щатите да покриват всички хора с изключително ниски доходи, включително и възрастни без зависими от тях деца, като федералната хазна ще предоставя 90 до 100% от парите, нужни за покриването на тези разходи. Ако даден щат откаже да бъде част от новата Medicaid пограма, то държавата ще отреже изцяло финансирането на Medicaid за този щат. Това правило бе въведено от Obamacare с цел да мотивира отделните щати да се присъединят към новата Medicaid програма. За съжаление Върховният съд на САЩ отхвърли тази част от закона и нареди, че всеки щат има право да реши дали да се присъедини към програмата или не. Aко даден щат откаже да стане част от новия Medicaid, държавата не може да отреже финансирането за стария Medicaid.

Това решение на Върховния съд е изключително разочароващо най-вече за милиони бедни, живеещи в САЩ, защото Obamacare предвиждаше новата Medicaid програма да покрие 17 милиона души, които никога преди не са имали здравна осигуровка. Щатите, които не се присъединят към новата програма, ще оставят най-бедните си граждани без медицинска застраховка. Единственото място за тях да получат здравна помощ ще остане, както беше и досега, Бърза помощ. Разбира се, бедните не могат да си платят огромните медицински разходи, равняващи се на стотици хиляди долари (ако, да речем, се наложи да имат операция), и единственият начин на болниците да си възвърнат тези загуби е да увеличат цените на услугите си за всички останали, живеещи в щата, които могат да си позволят да заплащат за здравна застраховка. Така се завъртаме в същия омагьосан кръг, от който Obamacare се опита да ни извади на първо място. Така че дори и да имате медицинска осигуровка от своя работодател и да не се нуждаете (в момента) от Medicaid, трябва да сте наясно, че ако вашият щат не се присъедини към новата програма, единствените засегнати няма да са само най-бедните, а и всички, използващи здравни услуги. Най-добрият начин да убедите щата си да вземе най-логичното решение в случая и да спре да си играе на политически игри е да се свържете с щатските си сенатори и представители и да настоявате да гласуват за присъединяване на вашия щат към новата Medicaid програма.

  • Кой има право на новия Medicaid? Ако годишният ви доход е по-малък от $15 302 за индивиди или $31 155 за четиричленно семейство, имате право да бъдете покрити от Medicaid oт 2014 г. нататък, но само ако живеете в щатите, които гласуват да се присъединят към федералното разширяване на програмата Medicaid. Хора, които преди Obamacare нямаха право да получават Medicaid, сега ще са покрити - възрастни с ниски доходи (със или без зависещи от тях деца); бедни деца, които преди загубваха правата си за Medicaid, когата навършваха 19 години; хора с ниски доходи и увреждания, които не се квалифицират за осигуровки за инвалидност поради някаква причина.

Това е последната от серията статии, с които се опитах да разясня на нашите читатели какво ги очаква при влизането в сила на новия здравноосигурителен закон. Надявам се да съм ви била полезна. Ако все още имате въпроси за Obamacare, винаги можете да пишете до редакцията на BG VOICE или да посетите healthcare.gov, healthreform.kff.org или medicaid.com. Не забравяйте междувременно да си набавите и следващия брой на любимия си вестник, където ще разгледам други интересни финансови теми.