Ето една проста истина за парите: колкото повече спестите, толкова по-щастливи ще бъдете. Фондът за спешни случаи, равняващ се на поне девет месеца разходи, ви предпазва от тревожно въртене в леглото по средата на нощта. Солидната пенсионна сметка обещава да ви осигури спокойно бъдеще на стари години. Но ето и една друга истина: последователното спестяване е трудно. Да чакаш спестените пари да ти донесат лихви в бъдеще е едно отложено удовлетворение и за съжаление човешките мозъци предпочитат незабавното удовлетворение. Както достатъчно научни изследвания доказват, повечето от нас биха предпочели да имат един долар и да го изхарчат днес, отколкото да чакат да пожънат растежа от този долар с течение на времето.
И все пак не е нужно спестяването да се равнява на безкрайни лишения, както повечето хора си мислят. Седем от всеки десет запитани мултимилионери отговарят в проучване през 2014 г., че получават повече удоволствие от инвестиране и спестяване, отколкото от харчене на пари. Така че мислете като милионери и направете следното своя мантра: „Чувствам се по-добре, когато спестявам, отколкото когато харча!" Това не е просто добре за портфейла ви - това е залогът за вашето щастие! Ето няколко прости стъпки към успеха.
Започнете сега. Два фактора определят бъдещите ви спестявания: размерът на сумата, която заделяте днес, и колко време има тази сума да расте. Колкото по-рано започнете, толкова по-малко ще трябва да отделяте. Ако започнете да спестявате на 25 г. и годишната ви заплата е $40,000, то ще трябва да заделяте минимум 15%, за да можете да имате достатъчно средства да се пенсионирате на 70 г. Ако годишната ви заплата е $65,000 - 9%. Ако започнете да спестявате на 40 г. и годишната ви заплата е $40,000, то ще трябва да заделяте минимум 25%, за да можете да имате достатъчно средства да се пенсионирате на 70 г. Ако годишната ви заплата е $65,000 - 12%.
Съставете си план. Вие преценете в коя група бихте предпочели да бъдете. Процент от американците, които казват, че правят отличен или много добър напредък по пътя към техните спестовни нужди: с план - 57%, без план - 22%. Процент, които казват, че са на добър път да максимизират своите спестявания за спешни случаи: с план - 82%, без план - 48%.
Автоматизирайте. Най-добрият начин да се предпазите от непреодолимото желание да харчите? Извадете парите от уравнението (и от ръцете си) чрез автоматично прехвърляне на определена сума в спестовната си сметка по редовен график. Пенсионният план на компанията ви е чудесен пример: можете автоматично да депозирате пари от заплатата си във вашата 401 (к) сметка. Можете също така да направите автоматични депозити в своя IRA план от банковата си сметка - всичко това отнема десетина кликвания онлайн - за няколко минути работа ще си спестите главоболия за години напред.
Създайте си отделни сметки за различни цели. Всяка една от финансовите ви цели заслужава своя собствена сметка. Почти всички спестовни сметки в банки или кредитни съюзи дават възможност за достъп онлайн, където можете да наименувате всяка отделна сметка. Сложете им виртуални етикети - сметка за спешни случаи, сметка за ремонти, сметка за първоначална вноска за кола - това поставя крайната цел в полезрението ви и се явява като вид мотиватор за спестяването. Пък и ще се чувствате страхотно, ако имате сметка в някоя онлайн банка, като SmartyPig например, които ви изпращат напомнящи имейли („Достигнахте 65% от целта си!", „Достигнахте 75% от целта си!") и накрая един поздравителен имейл „Честито! Достигнахте 100% от целта си!").
Просто престанете. Чувала съм тези извинения десетки пъти: "Ама, след като си платим сметките, нямаме никакви останали пари за спестяване!" Аз пък ви казвам съвсем сериозно - винаги има места, от които можете да отрежете поне малко. Да започнем с подаръците. Ние, българите, обожаваме да подаряваме прекрасни (и скъпи) вещи по какви ли не поводи. Да правите големи разходи за другите, когато нямате достатъчно пари за себе си, е неуважително както към вас, така и към роднините ви, които един ден ще трябва да се грижат за вас, защото вие не сте спестили достатъчно, за да се погрижите сами за себе си. Дайте на близките си най-безценния дар: времето си. Станете детегледачка веднъж месечно за племенницата си, която няма време да спи; помогнете на сестра си, като й изчистите къщата, защото тя трябва да пътува два часа на ден до работното си място; разходете кучетата на приятелката си или ги изкъпете и така нататък.
Друг чест разход, който спокойно можете да отрежете, са услугите, за които сте се записали преди години, чиито такси автоматично излизат от банковата ви сметка. Услуги, които не използвате, защото най-вероятно дори сте забравили, че сте се записали за тях или просто нямате време да им обърнете внимание. Например - присъединили сте се към фитнес клуб, но ходите само веднъж месечно. Наистина ли си заслужава да плащате $25 на месец за един час бягане на пътека, като можете да бягате навън?! И наистина ли се нуждаете от всички тези стрийминг услуги за музика и/или телевизия/филми? Използвате ли ги всеки ден? Защо тогава плащате за кабелна телевизия с 400 канала или за сателитно радио?
И нека да спомена любимото занимание на българското племе - висене по ресторанти, кафенета и барове. Запишете си в продължение на месец всяка „малка" сума, която изразходвате по заведения (включително и обяда, който си купувате, докато сте на работа) и сериозно погледнете крайната цифра. Уверявам ви, това дневно двойно мокачино никога няма да бъде толкова сладко, колкото парите в банката. Разбира се, аз не съветвам да отрежете абсолютно всичко - това е нереалистично. Но защо да не купите мокачиното веднъж на седмица вместо всекидневно? Защо не направите излизането с приятели на ресторант веднъж месечно вместо всяка събота? Така ще цените тези събития повече и няма да изпаднете в паника, ако колата ви се счупи утре - защото спестените пари ви носят спокойствие!