Почти не минава ден, без някой да сподели с мен: „Много ми се иска и аз да си купя собствен дом, но все още не съм събрал 20% за първоначална вноска." Първите няколко въпроса, които следват от моя страна, са: 1. Какъв дом възнамеряваш да си купиш? 2. До каква сума? 3. Колко пари имаш спестени?

От отговорите на тези 3 въпроса вече знам какво точно да посъветвам човека.

Много пъти самите ние не знаем какво точно търсим, преди някой да ни е обяснил какво точно се предлага. Обикновено хора, които все още „спестяват" първоначалната си вноска, са чували от приятели, че трябва да имат 20% и за това не са си направили труда до този момент да потърсят съвет от брокер за недвижими имоти или банков брокер. Ако скоростта, с която спестявате, е по-бавна от скоростта на поскъпването на цените, никога няма да съберете тези прословути 20%, за които всички толкова много говорят.

Ето и истината - стига да имате 3.5 % от покупната цена, вие сте един добър кандидат- купувач. Когато казвам „добър", имам предвид от спестовна гледна точна. Разбира се, банките ще искат да видят каква е кредитната ви история, както и имали ли сте банкрут през последните 2 години, и не на последно място - разбира се, какви са доходите и разходите ви.

Всеизвестен факт е, че голяма част от българите в Америка са в сферата на частния бизнес, което автоматично променя начина, по който се осигуряват в края на годината. Имайки предвид този факт, нерядко съм попадала на клиенти, които са абсолютно сигурни, че могат да си позволят една покупна цена, но след като разговорът им с банката или банковия брокер приключи, се разбира, че те са се осигурявали на такива доходи през годините, че не могат дори да се квалифицират и за двойно по-малка сума. Така че доходът има връзка само в случаите, когато има някакво съвпадение с таксите, които плащате.

Нека предположим, че доходите ви са задоволителни, таксите и кредитната ви история - също. Вече сте провели разговор с банковата си институция и тя ви е издала т.нар. преквалифициращо или преодобряващо писмо (pre- qualification or pre-approval letter), в което ясно ще бъдат описани покупната цена, за която се класирате, видат на заема, било то държавен или частен (FHA или conventional), размерът на първоначалната вноска и продължителността на заема. Обикновено повечето хора желаят 30-годишен заем, защото месечната вноска е по-ниска, а това е и предпоставка за банката да го отпусне по-лесно. Разбира се, може да бъде и различно - за 25, 20, 15 години.

След като вече банката ви е издала този тип писмо, вече може гордо да се наречете квалифициран купувач. Вашият агент ще може да подава оферти от ваше име и тези оферти ще бъдат разглеждани от продавачите. Без наличието на това писмо никой няма да си направи труда дори да ви погледне офертата. Така че ако сте на ход за нов дом, бъдете готови.

И нека отново се върнем на темата за първоначалната вноска. Ако вие искате (и се квалифицирате) да закупите имот за $200,000, то 3.5% = $7,000 са ви абсолютно достатъчни. На някои места дори депозитът за наем е приблизително толкова. Така че, ако се чудите все още дали си струва да чакате, докато съберете 20% = $40,000, в този конкретен случай помислете отново дали си заслужава да плащате ипотеката на хазяина си, а не на вашия собствен дом. Разбира се, не всичко се върти само около първоначалната вноска, но за това е най-добре да се консултирате със специалисти, които ще ви посъветват правилно.

Не пропускайте да си набавите и следващия брой на BG VOICE, в който продължаваме темата.