Напоследък получих някои въпроси за новия здравноосигурителен закон (т.нар. Obamacare). В предишните няколко броя разгледах промените, които вече са влезли в сила и могат да ви помогнат сега, както и промените, които ще настъпят през 2014 г. и какъв ефект ще имат те върху финансовото ви благосъстояние.
Нека да продължа темата с въпроса за данъчните промени, наложени от Obamacare.
Използвате ли подробната данъчна декларация (itemized deductions)? Правилата се променят за тези, които описват детайлно разходите си в своята данъчна декларация. Започвайки от тази година, ще можете да намалите размера на дохода си, като извадите медицинските разходи (непокрити от застрахователната компания), които се равняват на над 10%, от дохода ви - повишение от досега разрешените ви над 7.5% от дохода ви.
Т.е., ако доходът ви е $100,000 и медицинските ви разходи през 2013 г. са $8,000, няма да можете да намалите размера на дохода си с тази сума, докато в предни години законът е разрешавал това ($8,000 са повече от 7.5% от дохода ви, но през 2013 г. ви трябват поне $10,000).
Правите ли повече от $200,000 годишно? Два нови данъка ще помогнат на държавната хазна да плати за Medicare. Te се отнасят само до хора, които имат доход от $200,000 или повече за индивиди и $250,000 или повече за двойки, които подават съвместна данъчна декларация (filing jointly). Служителите ще плащат допълнителни 0.9% Medicare Payroll Tax за годишни заплати над $200,000 за индивиди и над $250,000 за семейства.
Нов данък от 3.8% ще бъде наложен върху капиталовите доходи (unearned income) - инвестиции, лихви, дивиденти, наеми, авторски и лицензиозни възнаграждения, и т.н. Единствените доходи, освободени от този данък, са освободените от данъци облигации (tax-exempt bonds), помощите за ветерани и парите, извадени от пенсионни планове като IRA и 401(к). Новият данък не се прилага при продажбата на личен дом освен в много редки случаи.
Използвате ли FSA (Flexible Spending Acount)? Правилата на тези здравни сметки за гъвкави медицински разходи ви разрешават да заделите пари, все още необложени с данъци, за да плащате за медицинските си разходи, непокрити от застрахователната компания. Преди 2011 г. можехте да използвате тези пари дори за неща в аптеката, за които нямате нужда от рецепта (over-the-counter drugs), но от 2011 г. насам не може да закупувате нищо, което не ви е предписано от лекар.
Започвайки от 2013 г., новият таван на сумата, която можете да скриете от данъци във FSA, е $2,500, като тази сума ще се повишава в бъдещи години, за да е в крак с инфлацията.
Вярно ли е, че заради Obamacare ще трябва да платя 3.8% данък върху продажната цена на личния си дом? Тази идея, която циркулира из интернет, е невярна. Да, има 3.8% данък върху капиталовите печалби (дивиденти, лихви), започвайки през 2013 г. Но данъкът важи само за хора с високи доходи (над $200,000 за индивиди и над $250,000 за семейства). Тези, които отговарят на горното условие, ще трябва да платят 3.8% само върху част от печалбата, реализирана при продажбата на дома им, не върху цялата сума на продажната цена.
Както си е било правилото с години наред, първите $250,000 от реализираната печлба на индивиди ($500,000 за семейства) са изключени от данъчното облагане. Според анализа на неправителствени организации този данък ще засегне само най-богатите 2% от населението. Така че - не губете сън заради това!
_________________
Не пропускайте да си набавите и следващия брой на BG Voice, където ще разгледам какви са новите начини да си купите застраховка, която ви е по джоба.