Здравейте, имам план да се пенсионирам на 62 години, но не съм наясно ще имам ли право да получавач Social Security, след като имам събрани всичките 40 точки. Ако все пак имам тази въможност, сумата ще порасне ли, след като навърша пълна пенсионна възраст - 66 години, или ще остане същата? - К. Д. от Des Plaines, IL 

-          Да, вие може да се пенсионирате на 62-годишна възраст, ако сте събрали нужните точки. Не забравяйте само, че това е предсрочно от вашата възраст и ще получите с 30% по-малко от това, което ще ви се полага на 66-годишна възраст. Тук допълнението към въпроса ви е много важно за вашите планове и много точно зададено. В случай че наистина се пенсионирате на 62 г., то сумата ще си остане завинаги тази, което означава, че ще получавате само 70% от това, което ви се полага да получавате на 66 г. и занапред. Изборът е ваш, но е доста комплексен и зависи от вашите финансови ресурси извън социалното осигуряване, също като заеми и спестявания например. 

 Здравейте, Ангел! Преди да задам въпроса си, искам искрено да ви благодаря за подробните обяснения по темите, които засягат всички нас, които сме "гости" в тази необятна държава и се интересуваме живо от това как да осигурим пенсионирането си в Америка. Въпросът ми е следният: нужно ли е да се консултирам с финансов съветник като вас, или е по-добре да продължавам да управлявам парите си, които съм спестил и инвестирал досега, сам? - Т. Т. от Pasadena, CA

-          Здравейте и привет на слънчева Калифорния  от все още мрачното и студено Чикаго! Радвам се, че имате достъп до статиите ми чрез вестник BG VOICE и съм особено щастлив, че ги намирате за полезни. Сега направо към отговора на въпроса ви, казано по най-разбираем начин, всичко зависи напълно от вашето ниво на комфорт и увереност, когато се отнася до парите ви и колко добре смятате, че се справяте и ще се справяте в бъдеще без помощта на професионалист в сферата на финансите. 

Нека първо обърнем внимание на едно от най-важните звена на пенсионното планиране: инвестирането. Ако вие имате едно приемливо и добро по вашите лични стандарти разбиране за това как да подредите и да променяте позициите на фондовете, включително съотношението между акции и ценни книжа в тях, то това би било напълно достатъчно, за да можете сам да изградите едно печелившо портфолио. Проблемът обаче в много от случаите идва оттам, че ако объркате в неподходящ момент някои от величините, то може да се окаже, че когато стане време да се пенсионирате и да използвате парите си, ще сте загубили повече пари (и нерви) с течение на времето, отколкото сте спечелили. 

Наскоро беше направено проучване между 425,000 души, които са участвали в пенсионно-спестовни сметки в периода от 2006 до 2010 година. Резултатите показаха, че средностатистически разликата между хората, които са спестявали сами, спрямо хората, които са използвали услугите на финансов съветник, е 3% по-голяма възвръщаемост в полза на втората група хора дори след като са извадени всички удръжки и такси за указаната помощ и съвети от специалистите. 

Една от причините за това разминаване в резултатите е, че инвеститорите, които са играли сами с парите си, имат тенденцията да са в двете крайности: твърде консервативни или твърде агресивни в действията си. Емоциите също са изиграли своята роля и като пример за това са действията на много от "самостоятелните инвеститори", които са дръпнали голяма част от парите си по време на рецесията и спада на пазара през 2008 година. Като резултат от това през 2009-а тяхната възвръщаемост е значително по-ниска от хората, използвали помощта на финансови съветници. Още по-интересното е, че аз лично наблюдавах паника у много инвеститори, които отказваха професионална помощ преди 2008 година и след като рецесията беше намалила значително сумите в спестяванията им, те тичаха към офиса ми с надеждата да мога да направя чудо и да извадя магическа пръчка, с която да променя драстично ситуацията им, но - уви - това невинаги е възможно. Промените и стратегиите се правят, когато има визия за развитието на пазара и нужните на клиента, преди още да започнат неминуемите сътресения на пазара, за да може да се реагира адекватно. 

Аз винаги казвам на клиентите си, че парите на пазара се правят само и единствено с една много добра стратегия, която да се вкара в действие, когато пазарът върви надолу, а не когато върви нагоре. Всеки може да ви помогне да направите пари, когато условията са благоприятни за това, както е в момента. Истинският въпрос обаче е как да продължаваме да правим пари и да намалим до минимум риска от загубите в трудните времена и неблагоприятните условия и единственият начин е да имате стратегия и предварителна подготовка за това, която в по-голяма част от случаите идва с помощта на специалист.