Когато наближи краят на годината, често поглеждаме назад със съжаление и си спомняме за всички финансови обещания, които сме си направили и които не сме изпълнили. Така че, вместо да планираме 4 или 5 важни финансови цели за 2013 г. и накрая да осъзнаем, че не сме постигнали нито една, защо да не се съсредоточим само върху една финансова цел и да насочим всичките си усилия и енергия върху осъществяването й? Ето няколко изключително важни финансови цели, изберете си една и се съсредоточете върху изпълнението й през следващата година.
Спестете за спешни случаи. Финансовите специалисти съветват, че трябва да имате паричен фонд за спешни случаи, който се равнява на 8 месеца разходи. Зная, че на пръв поглед това звучи обезкуражаващо, но ако седнете и напишете месечните и годишните си разходи, съберете ги и после ги разделите на 12 месеца, ще знаете колко точно са месечните ви разходи. Не става дума за 8 месеца заплати, а за 8 месеца разходи - това е доста по-постижима сума, отколкото си мислите. Разбира се, когато говорим за разходи, имаме предвид електричество, газ, вода, телефон, интернет, храна, наем/ипотека, заем за кола, застраховка, данъци; забравете за ходене по заведения, купуване на скъпи дрехи и електроника, цигари и алкохол. Ако загубите работата си и ви се наложи да живеете от спестяванията си, говорим за оцеляване, докато си намерите работа, а не за живеене, като че ли сте на ваканция за 8 месеца. Дори и понастоящем да нямате нито цент отделен, ако започнете да спестявате 25% от заплатата си всеки месец, след година ще имате 8-месечен фонд за спешни случаи. И не си мислете, че е невъзможно да отделите 25% всеки месец. Ако наредите на банката си автоматично да изпраща определена сума в спестовната ви сметка всеки месец, ще видите колко бързо ще се научите да живеете без тези 25%. Всички дреболийки, без които „просто не можете да живеете", бързо ще отпаднат от всекидневието ви и ще разберете колко много пари сте хвърляли на вятъра всеки месец.
Научете децата си да ценят стойността на парите. За съжаление училищата не вършат много добра работа, що се отнася до финансовото възпитание. Не очаквайте, че децата ви ще научат стойността на долара чрез телепатия. Те се учат как да боравят с пари, като ви наблюдават и виждат как вие печелите, харчите и спестявате. Най-добре е да започнете с финансовите уроци от възможно най-малада възраст. Децата се учат най-добре чрез интерактивни игри - не се опитвайте да им изнасяте лекции, защото думите ви ще влязат в едното ухо и ще излязат през другото. За да сте сигурни, че финансовият ви урок ще се запази задълго в съзнанието на малчуганите, най-добре е да превърнете сухата теория в забавна игра. Седнете с децата си и им покажете сметката за ток за последния месец. Обяснете им, че електричеството задейства всичко, което те ползват у дома - лампите, хладилника, телевизора, компютъра, видеоигрите... Изчислете заедно колко ще е 15% от тази сметка. Кажете на малчуганите, че ако успеят да намалят сметката за ток през следващия месец с 15%, ще разделите спестената сума с тях. Ще видите колко бързо те ще свържат загасянето на светлините, телевизора и компютъра с доларите и центовете, които семейството ви харчи или спестява всеки месец.
Спестете разрешения от закона максимум в пенсионната си сметка. Количеството пари, които спестявате за пенсия, е много по-важно от това как точно инвестирате тази сума. Не ме разбирайте погрешно --разбира се, че трябва да внимавате в какви ETFs или взаимни фондове инвестирате парите си - но дори и най-брилянтното портфолио няма да ви свърши работа, ако не внасяте достатъчно пари в него. Ако имате 401(к), абсолютният минимум, който трябва да спестявате, е сумата, която би ви донесла пълната вноска от работодателя ви (401(к) match). Ако нямате 401(к) или пък работодателят ви не прави вноски, отворете си Roth IRA. Може да заделяте $5,500 през 2013 г. ($458 на месец) или $6,500, ако сте над 50 г. ($541 на месец). Да речем, че тези суми ви се струват непостижими. Тогава изчислете колко сте спестили за пенсия през изминалата година и увеличете размера на пенсионните си внсоки с 1%. Направете същото през 2013, 2014 и т.н., докато постепенно достигнете до спестяване на 15% от заплатата си за пенсия. Не може да ме погледните в очите и да ми кажете сериозно, че няма начин да си позволите да спестявате 1% повече през 2013 г. Едва ли ще забележите разликата в разплащателната си сметка (checking account), но спестените суми в пенсионната ви сметка (401(к) или Roth IRA) ще използват магията на сложната лихва и времето да превърнат една на пръв поглед непостижима цел в реалност.