По време на развод разделянето на недвижимото имущество между доскорошните съпрузи може да е едно от най-неприятните и изтощителни неща, които трябва да се случат, и то преди същинската раздяла на семейството да е приключила официално. Според Националната асоциация на агентите на недвижими имоти в САЩ има няколко опции, предоставящи избор на вече решилата да се раздели двойка. Първата такава е продажба на имота и разделяне на остатъчните пари, след като са покрити ипотеки, данъци, такси, маркетинг разходи и др.
Този вариант може да донесе както печалба, така и загуба на двамата съпрузи. Втората опция е наплащане (или закупуване) от единия от съпрузите дела на другия. Последният вариант е сключване на споразумения за отлагане на продажбата във времето.
Нека разгледаме подробно и трите.
1. Когато и двамата досегашни съпрузи са съгласни да продадат общото си жилище, това е оптималният вариант, защото всеки получава своя дял и поема по пътя си. Особено ако нямат наследници, за които трябва да се договарят допълнително. Тук трябва да се има предвид, че не е сигурно с каква сума ще си тръгне всеки един от тях. Може да се изпадне в ситуация, при която ипотеката и разходите по продажбата да надвишават сумата, получена от самата продажба. В такъв случай всеки един от тях ще трябва да покрие и загубите, ако има такива.
Не трябва да се забравя и колко скъп може да бъде един развод. Ако се случи така, че той се проточи във времето и това го оскъпи допълнитено, продажбата с евентуална печалба би могла да покрие разходите, свързани с хонорарите на адвокати и съдебните такси. Предварителната оценка и очакванията трябва да са реалистични, за да може да се избере най-добрият вариант за излизане от ситуацията. В този случай задължително ще ви трябва консултация с лицензиран брокер, който да ви даде реална картина, която ще трябва да включва не само очакваната сума, но и времето, с което разполагате, защото това може да се окаже най-важният фактор, ако трябва да се спазват конкретни срокове.
2. В някои случаи единият от съпрузите може да изяви желание да закупи дела на другия, за да може да продължи да живее в същия дом. Обикновено това се прави от такива хора, които имат силно емоционална привързаност към имота. Друга причина може да бъде, ако двойката има деца във все още ученическа възраст и родителят, които ще има по-голяма грижа за отглеждането им, да не иска да ги стресира допълнително, като се наложи да ги премести в друго училище.
При трети, където децата им вече отдавна са напуснали дома, това може да е място, което всички възприемат като единствения пункт, където ще могат отнова да се събират заедно. А това би могло да им носи удоволетвореност от това, че в този дом са отгледали децата си и за нищо на света не биха се разделили с него. Не на последно място са тези двойки, при които единият от съпрузите мисли рационално и от финансова гледна точка, че продажбата на имот като техния в този момент би било пагубно и за двете страни. Затова решава да закупи едната половина с намерението да продаде имота в по-късен етап или след като направи тотален ремонт, което евентуално би вдигнало цената му. При този вариант лицензиран брокер не е нужен, стига двамата съпрузи да са достатъчно разумни, за да решат на каква цена единият ще продаде 50% от имота на другия. За този вариант наличието на лицензиран оценител е задължително, за да може да оформи документите с прикрепени факти, отнасящи се до евентуалната пазарна цена на имота, която повечето банки биха финансирали. Това ще бъде във взаимна услуга и на двете страни, за да може всеки един да сортира приоритетите и вижданията си, свързани със „закупуване" или „продажба" на своя дял.
3. Отлагане във времето е третият вариант, който някои избират - може би най- непрактичният от всички. Това се случва тогава, когато единият от съпрузите иска да остане в имота, но не е в състояние да закупи другата половина. Условието тук обаче е този, който изяви желание да остане в дома, да продължава да плаща месечните си вноски, докато дойде моментът, в който ще е в състояние да закупи другата половина от вече бившия си съпруг/а.
Това може да се окаже един от най-нежеланите случаи, защото евентуално би довел до много неприятни и за двете страни ситуации. Една от тях - понеже това може да се проточи с години, то този, който е останал в имота, да не иска или да не може да го поддържа и да се грижи за него, което би било довело до обезценяването му.
Кредитните задължения са другият проблем. Той впрочем изниква често, защото това е сред най-важните неща, които се проверяват. Ако решите да се оттеглите и да оставите своята доскорошна половинка в имота, вашето име ще си остане на ипотеката, докато този имот не бъде изплатен напълно. Това може да доведе до натоварване на кредита ви, а ако един ден другият реши, че не може да продължава да изплаща ипотеката, то „потъвате" и вие. Банката ще ви търси, когато плащанията не са получени навреме или изобщо не са били преведени.
Така кредитната ви история може да тръгне главоломно надолу и да се лишите от възможността да закупите свое собствено жилище в бъдеще. А и да имате всякакви други проблеми с банките.
Като агент на недвижими имоти моята цел е непрестанно да информирам всичките си стари и нови клиенти за новостите, свързани с пазара на недвижимите имоти. За мен това е изключително важно. Ако имате въпроси, свързани с тази или други мои статии досега, или въобще с всичко, касаещо пазара на имотите, ще се радвам да помогна. Може да ме потърсите на 773-827-7827 или да ми пишете на [email protected].