Много от нас, които от години живеем в Америка, сме си задавали въпроса заслужава ли си да притежаваме имот, или по-добре да продължаваме да живеем под наем? При едни е трудно да плащат непосилно високите си ипотеки и се принудиха да ги оставят на банките, на които дължаха месечните си вноски, като по този начин неминуемо навредиха и на кредита си.
Други пък продължават да живеят под наем и се чувстват щастливци, че не са успели да попаднат в „капана" на първите.
Имам добра новина за всички. Вече не живеем в онези времена на банков хаос и имайки предвид колко много се увеличиха наемите през последните 2-3 години, сега единственият логичен отговор е, че притежаването на свой собствен дом не е само вид домашна касичка, в която слагате парите си всеки месец, но също носи и таксови облекчения в края на годината, когато всички ние попълваме данъчните си декларация. Не съм данъчен експерт, но мога да ви споделя, че ако закупите имот, в който възнамерявате да живеете, всичките ви разходи по плащането на лихви (а те са по-големият процент от месечния ви разход), както и годишният данък „имот" (който е минимум няколко хиляди долара и зависи най-вече от големината и района, в който живеете) се приспадат в края на годината от общия ви доход. По този начин спестявате двойно. Това е тема, за която си заслужава да говорите с вашия счетоводител.
Ето примерен вариант (като това са само ориентировъчни цифри):
Нека предположим, че в момента живеете под наем в апартамент с 2 стаи и 2 бани, строен около 1970-1980 г., с 2 паркинг места пред блока. Обикновено в района на северозападните предградия на Чикаго такъв наем на този етап ще е между $1,300-1,400 на месец в зависимост от това колко е обновен. Ако решите да закупите такъв апартамент, той ще е около $110,000-120,000. Нека да вземем по-високата цена от $120,000 при 4% лихва за 30 години = 458 месечно. Ако прибавим примерен данък имот от $2,400 на година, застраховка за около $200 годишно и месечна такса за поддръжка общите части от $250 на месец (Association fee), то общият разход на месец ще ви бъде $ 925.00 (само за лихва + данък = $6,200 за първата година). Както вече споменах по-горе, лихвата и данъка на имота ще може да си ги приспаднете от годишните данъци като разход. Положителното, когато притежавате имот, е (и това е само малка част), че няма да се съобразявате с хазяи, които всеки момент могат да ви почукат на вратата, или да трябва да им звъните по няколко пъти, когато има нещо нередно с имота, който сте наели. Да не говорим пък, ако имате планове да живеете няколко години в този район, а хазаинът ви каже, че няма да ви поднови договора за наем. Вие реално зависите от него.
Математиката в този случай е ясна. Ако имате намерение да живеете в Америка през следващите няколко години, няма ни най-малко съмнение, че може само да спечелите от това да притежавате имот. Не бих препоръчала обаче да закупувате имот, ако сте решили да живеете в него по-малко от 4-5 години, тъй като всяка покупко-продажба е свързана с разходи. Със сигурност цените ще продължават да растат и това е исторически факт.
Ако пък имате нужда от по-голям имот, запомнете тези прости формули:
- ако добавите $ 1,000 към покупната цена на имота, ще плащате около $5 повече на месец;
- покупна цена + $10,000 = $50 повече на месец;
- или покупна цена + $100,000 = $500 повече на месец.
Това е най-лесният начин, по който можете да си направите сметка в зависимост от бюджета ви.
Има толкова още други неща, които със сигурност трябва да знаете, преди, по време и след закупуване на вашето собствено жилище, както и ако сте готови да продадете настоящето си, било то за да закупите по-малко (down sizing) или по-голямо (upgrading), ако настоящият стандарт или нужди го изискват.
Ако не сте сигурни откъде и как точно да направите първата стъпка, обадете се на агент за недвижими имоти (Real Estate broker/Realtor), който ще ви консултира и напътства. Ако нямате такъв, аз съм на разположение на всеки, който желае да получи каквато и да е информация, свързана с покупко-продажба на имоти, както и за такива, които търсят или отдават под наем.