Често забелязвам, че младите българи в САЩ се отнасят доста небрежно към парите си и ги хвърлят на вятъра; правят безсмислени покупки и застрашават бъдещето си, като влизат в безпричинни дългове. Изглежда, повечето от тях си мислят, че щом не са женени и нямат сериозни отговорности в живота (с изключение може би на училище), могат да си позволят да харчат парите си безразборно. Ето защо реших да отбележа 5 съществени финансови принципа за неженени хора.

●  Следете разходите си отблизо: Младите често казват, че са твърде заети и не виждат какъв е смисълът да си губят времето в следене на всекидневните си разходи. Но първата стъпка във финансовото планиране на живота ви е да проследите какво влиза и излиза от джоба ви всеки месец. Има много уебсайтове, които помагат в това начинание и правят процеса много лесен и бърз - например mint.com. Повече от 90% от използващите mint.com казват, че са променили паричните си навици, след като mint.com им е отворил очите и им е помогнал да погледнат на финансовото си положение реалистично.

● Имате нужда от спестовен фонд за спешни случаи: Да, много неженени българи си мислят, че след като живеят при мама и тати или пък тъй като все още нямат собствено семейство, за което да се грижат, спестовната сметка за спешни случаи е нещо, от което ще се нуждаят в бъдеще. В днешните икономически условия ви трябват 9 месеца спестени заплати, защото, ако загубите работата си, най-вероятно ще ви отнеме 9 месеца да си намерите нова работа. Най-доброто място за парите ви за спешни случаи е спестовната банкова сметка (savings account / money market account); фондовият пазар е последното място за тази сума, тъй като изменчивостта на инвестиционния пазар може да намали драстично спестяванията ви. 

●  Днешните ви дългове ще ви преследват в бъдеще: Дори и да сте закъснели с една седмица да платите минимума по кредитната си карта, банката ще съобщи на трите кредитни бюра, че сте пропуснали плащането си за този месец, и това ще намали кредитните ви точки. Също така е много важно да знаете своето debt-to-income ratio (съотношението „дълг към приходи") - трябва да е под 36%. Дори и след време да се омъжите/ожените за някого с отличен кредит, когато подадете молба за ипотека, банката ще базира лихвения процент върху кредитната история на заемополучателя с по-ниските кредитни точки.

●  Нужна ви е застраховка „Живот": Забелязала съм, че много млади българи казват, че не се нуждаят от застраховка, защото никой не зависи от тях - нямат съпруг(а) или деца. Обаче те забравят, че ако починат, техните родители ще са отговорни за изплащането на дълговете им - заем за кола, образователни заеми, ипотека, наследствени данъци и т.н. Финансовите експерти са единодушни, че ако имате приходи, трябва да закупите полица, която е 10 пъти по-голяма от годишната ви заплата. Ако имате деца - 20 пъти по-голяма. Най-евтините полици са срочните застраховки „Живот" (term life insurance); сравнете предложенията на различни застрахователни компании и се уверете, че рейтингът им е поне А.

● Започнете да спестявате за пенсия веднага! Много е лесно да протакате и да отлагате, когато пенсионните ви години изглеждат толкова далече! За повечето млади хора изплащането на студентските заеми (за 20 и няколко годишните) или ипотеката (за 30 и няколко годишните) изглежда много по-належащо от спестяването за пенсия. Разбира се, аз не казвам, че трябва да пренебрегвате финансовите си задължения, но спестяването за златните години от живота ви трябва да носи не по-малка важност за вас. Както съвестно плащате на кредиторите си всеки месец, така усърдно заделяйте пари и за пенсионните си години - минимум 10% от месечната си заплата. Като се има предвид, че средната продължителност на живота в САЩ се увеличава с всяка изминала година, а разходите за медицински услуги и старчески домове главоломно растат, аз ви съветвам да спестявате 20% от месечната си заплата.

В заключение - погледнете реалистично на финансовото си състояние в момента и си създайте план за действие, иначе ще плащате цял живот за паричното си безразсъдство на млади години!