Златен пръстен и чифт обеци, датиращи от близо две хилядолетия, бяха открити по време на археологически разкопки в Национален парк "Сусита", съобщи израелската новинарска агенция ТПС. Откритието е направено от доброволец, работещ с екипа, който през последните 26 години прави разкопки и реставрации на древния град Сусита, известен още с древногръцкото си име Ипос.

„Отидох с металотърсач на полето и изведнъж чух специфичен звук, който обикновено разграничава обикновените от благородните метали. Започнах да копая и изведнъж видях жълт цвят. Продължих да копая и видях малък златен пръстен“, каза Еди Липсман. 

„Бях изумен от специалната находка. За моя радост идентифицирах и чифт златни обеци на обекта, но тази находка, предвид малкия си и уникален размер, наистина ме развълнува“, допълни Липсман.

„Масивният златен пръстен сигурно е бил изгубен от представителка на богато семейство в Сусита“, твърди д-р Михаел Айзенберг, един от ръководителите на археологическата експедиция в Сусита от Университета в Хайфа.

„Чифтът златни обеци, едната от които е особено красива, вероятно са били използвани като погребални дарове и не са попаднали в полезрението на древните иманяри. Тези находки датират от времето на Римската империя, между  I и III век от н. е.“

В допълнение към бижутата, археолозите са открили десетки фрагменти от мазилка от римско-византийски жилищен квартал. Тези цветни мазилки някога са украсявали вътрешните стени на богат дом. 

„След дълъг и щателен процес на консервация, ярките цветове на мазилката се връщат към живот“, каза Айзенберг. 

„Можем само да си представим пълния блясък на богатия дом така, както е изглеждал в древността“, допълни той.

Сусита е известен археологически обект в Израел, разположен на върха на планина източно от Галилейското езеро. Основан през II век пр. н. е. по време на елинистичния период, той процъфтява под римско управление като част от Декаполис - група елинизирани градове в Леванта. Името на града, което означава „кон“ както на гръцки, така и на иврит, е отразено в древните му гербове и монети. Сусита се превръща в християнски център през византийската епоха, с църкви и манастири, преди да бъде разрушен от голямо земетресение през 749 г. Той никога не е бил възстановен и остава забележително добре запазен.

Разкопките през този сезон са фокусирани върху разкриването на жилищен квартал на града, древните му гробища, катедрала и наскоро открита монументална порта. Доброволци от Съединените щати, Германия, Великобритания и Италия се присъединиха към израелски студенти от Института по археология и Факултета по морски цивилизации към Университета в Хайфа, за да участват в разкопките.