За поредна година българската църква "Свети Георги" в Лос Анджелис отбеляза третия най-голям християнски празник - Йордановден.

С няколко разлики.

Времето беше топло в сравнение с температурите в България, кръстът не се хвърли в река, и участниците не скочиха от мост, а влязоха от брега на океана. „Искахме да е в река, както трябва, но най-близката е на 70-80 мили", каза Славея Стоун, президент на българската църква.

Двамата мъже, престрашили се да се състезават за кръста, не можеха да скочат от кея, защото не е разрешено. Затова - гмуркане от брега. Кръста хвана 31-годишният Владимир Христов от Кюстендил на около 30 метра навътре. „Двамата бяхме еднакво бързи, но на другия човек вълните му попречиха", каза Христов. Според него той е извадил късмет.

Младежът за първи път участва в тази традиция. „От три години все обещавам на мой приятел: 'Ще скачаме, ще скачаме', ама все не става", добави Христов. „Даже преди няколко седмици той се контузи, но реших поне аз да се хвърля."

Като за Лос Анджелис обаче беше студено. Температурата беше 58oF и духаше вятър. „Няколко души настинаха", каза Славея Стоун.

Втората част от празника привлече повече хора. Около 120 души се събраха в църквата „Свети Георги" в града. За именниците имаше и подаръци. Йордановден и Ивановден бяха сляти, така че мъжете именници получиха бутилка вино, а дамите - дръжки за дамски чанти.

На 6 януари православната църква отбелязва Богоявление. Според легендата в момента на кръщаването на Исус Христос в река Йордан от Йоан Кръстител Светият дух се появява като гълъб, а от небето се чува: „Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение."

По традиция свещеникът хвърля Светия кръст във водата, а млади мъже се хвърлят да го вземат въпреки студа. Обичаят гласи,че този, който извади кръста, ще бъде здрав през цялата година. Мястото, където е хвърлен кръстът, е свещено и затова болни хора се къпят там.

Според поверието също така, ако времето е студено и сухо, както беше в Лос Анджелис на 6 януари тази година, това означава, че годината ще бъде плодородна.

Имен ден на 6 януари празнуват Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана. По данни на Националния статистически институт над 100 хил. българи празнуват тогава. До края на 2012 г. името Йордан носят 55 хил. души, а Йорданка - 42 хил.