В началото на летния сезон много българи се сещат, че им трябват документи за предстоящата ваканция в България или другаде в чужбина – паспорти, пасавани, декларации за пътуващи деца, пълномощни и други. Четирите консулски служби работят нормално, но само в Лос Анджелис, изглежда, има проблем, какъвто срещат сънародниците ни в Европа, но не и тук. За да получите консулска услуга там, трябва да се запишете предварително, а в момента първият свободен час е в средата на юли, показа проверка по телефона на BG VOICE. Това изглежда странно, като се има предвид, че службата в Ел Ей е една от най-малко натоварените в САЩ. Списъкът с готовите документи за последния месец там показва по-малко от 70 готови документа, докато в Чикаго – над 340. Въпреки това във Ветровития град може да отидете и без записан час всеки един работен ден. Ето защо има много хора, които живеят в щати, които по правило се обслужват от консулството в Лос Анджелис, но предпочитат да летят до Чикаго, за да си свършат работата. Не е ясно дали там

причината е лоша организация от генералния консул

Веселин Вълчев или нещо друго – сградата, където се намира службата, е с по-стриктен достъп, но това едва ли е чак такава пречка.

В Ню Йорк също се изисква предварително записване, но и там няма да ви върнат, ако отидете в приемното време. Без нужда от записване работи и консулската служба в посолството ни във Вашингтон. За да не чакате на опашка и да минете по-бързо, може да си

запазите час през онлайн системата

на сайта www.consulatebg.eu. Там въвеждате личните си данни като име, адрес, семейно положение и какъв документ искате да ви бъде издаден. Разпечатвате попълненото заявление, а системата генерира уникален QR код, който копирате, и с него в сайта запазвате ден и час, в който да отидете в консулството, където ще ви направят снимка и ще ви вземат пръстови отпечатъци за новия паспорт. Плащането на таксите за новите документи също става на място в консулството. Много хора, които имат проблем с разпечатването, използват системата, за да научат какви данни се изискват, и после по-бързо си попълват заявлението на място.

До консулската служба трябва да отидете основно за издаването на български документ за самоличност и имотни пълномощни. Повечето други услуги могат да се извършват от американски нотариуси – такива има във вашата банка, а услугата е безплатна.

Не е нужно да ходите до консулството

за заверка на почти всички документи, включително и за декларация на единия родител за пътуване на дете, което е един от най-търсените документи преди лятната ваканция. Трикът е да направите документа на два езика, като разделите страницата на две колони – от едната на български, от другата на английски. За да е валидна заверката за всички документи, е нужен и апостил, който може да се направи лично във всеки щат или по пощата. Таксите варират, но са в рамките на няколко долара – в Илинойс 2 долара, ако отидете лично, или 17, ако го направите по пощата – срокът е около две седмици. А превода на апостила от английски на български може да направите и в Родината. В Чикаго практикуват и няколко нотариуси, които също може да ви помогнат срещу съответната такса. Единственият документ, за който трябва да отидете до българското консулство, е, когато искате да заверите пълномощно, свързано с продажбата или прехвърлянето на имот. И това е така, за да предпази хората от имотни измами, които са чести в България. Българските консулски служби в САЩ значително подобриха обслужването през последните няколко години. Службата в Чикаго например отговаря не само на мейли и по телефона, а и на съобщения във Facebook страницата. Такава практика има и на други места.