Собственикът на частната железопътна компания ПИМК Илиян Филипов описа "тоталната деградация", която цари в държавните железници и липсата на адекватни мерки.
Той каза, че десет пъти преди тежкия инцидент край София, при който загинаха двама железничари, е предупреждавал служебния министър на транспорта Красимар Стоянова. Предупреди, че ако не бъдат предприети мерки инцидентите ще продължат.
Малко преди 16 часа в сряда два товарни влака на "БДЖ Товарни превози" и на ПИМК се сблъскаха челно край Локорско. При инцидента загинаха двама железничари на "БДЖ Товарни превози". Шестима пострадаха, единият от които е в тежко състояние с опасност за живота. Той е настанен в болница "Св. Ана". Друг от пострадалите е в реанимацията на ИСУЛ. Останалите четирима след прегледи в лечебно заведение са освободени за домашно лечение.
ПИМК: Не се работи, краде се
"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката", каза Илиян Филипов пред БНТ, един от собствениците на частната компания ПИМК. Тяхната влакова композиция е превозвала мебели от Божурище за Бургас.
Той изрази учудване, защо не са спазени процедурите от служителите на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), защото дори да има допусната човешка грешка от ръководителя на движението и той да е дал разрешение на влака на "БДЖ Товарни превози" устно да мине на червен светофар има процедури, които могат да предотвратят сблъсъка.
"Дори да са направили тази грешка да минат на червено - има процедури след това, които трябва да бъдат задействани, за да не се получи тази катастрофа", каза Илиян Филипов.
Той допълни, че от месеци апелира Министерство на транспорта и НКЖИ, че системата тотално е деградирала, но никой не взима мерки.
"Аз над 10 пъти предупреждавах служебната министърка, че в момента в НКЖИ е тотална деградация и по гарите повече пият, отколкото да работят и нито има поддръжка по трасето, нито нищо и ще стане инцидент. 10 пъти поне съм я предупреждавал, но явно се оказах лош пророк...Тотално безхаберие и наистина ще продължат тези инциденти, ако не се вземат мерки", коментира Илиян Филипов пред БНТ.
Той попита колко километра железен път е рехабилитиран у нас. Отправи апел журналистите също да поставят този въпрос пред НКЖИ.
Илиян Филипов разказа и за друг потенциален инцидент, разминал се на косъм. Преди месец само за 10 метра са се разминали два пътнически влака край Централна гара. За това той е сигнализирал Министерството на транспорта и лично министърката. Мерки обаче не са взети.
"Ако двата пътнически влака се бяха сблъскали, можеше да има стотици жертви", коментира проф. Симеон Ананиев, експерт в сферата на жп транспорта, пред Нова телевизия.
Повредена система
Експерти коментираха, че до тежкия железопътен инцидент се е стигнало заради поредица от грешки.
"Тук има поне няколко грешки. С една грешка не може да стане катастрофа. Има поне едно действие против правилата", коментира Петър Бунев - председател на Синдиката на железничарите към КНСБ, пред NOVA.
Според него невъзможно е машинистът да е тръгнал на червен светофар. По-скоро влакът е тръгнал от коловоз без светлинна сигнализация, каза Бунев.
"Основната теза е, че системата или не е работила, може и да е повредена, и в следствие на това не виждам как един машинист ще излезе на червен сигнал, без да му е казано, че може да излезе", коментира проф. Симеон Ананиев пред БНР.
"Железниците са много тежка структура. Там всичко е точно разписано и се знае. В последните години в железницата и в инфраструктурата настъпиха "промени", въвеждайки все нови системи, включително тази система за предотвратяване сблъсъците. Въпросът е доколко тези системи са въведени. Виждате разследване на европрокуратурата за жп инфраструктурата. Трябва да се види каква е била самата система. Може да се окаже, че системата, по подобие на случая в Гърция, която осигурява движението и сигурността, не работи. Когато се премине на елементарен способ - с телефони, и се изпълнява непрофесионално - тези неща са неизбежни. Това е един балкански синдром. Ние смятаме, че можем да вземем едни пари и уж да направим нещо", коментира експертът.