Едуард Сноудън

Американецът Едуард Сноудън, който изнесе информацията за строгосекретната програма "Призма" на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ, в рамките на която масово се подслушват телефони и се следи трафикът в интернет, е уволнен от работа.Фирмата "Буз Алън Хамилтън холдинг корпорейшън" съобщи, че го отстранява за нарушаване на фирмената етика и политика, предаде Ройтерс. 29-годишният Сноудън работеше като инфраструктурен анализатор за компанията.

В съобщението на компанията се посочва още, че Сноудън е вземал годишна заплата от 122 хил. долара.

Междувременно правителството на Барак Обама започна вътрешна проверка, за да оцени какви щети за националната сигурност са причинили разкритията на Сноудън. Тя е отделна от разследването за изтичане на информация, започнато от министерството на правосъдието.

Проверката на Белия дом ще разгледа мащаба на пораженията за програмите за национална сигурност от разкриването на подробности за дейността на АНС по събиране на информация от телефонни разговори и имейли. Тя ще прецени дали разкритията на Сноудън са довели да загуба на източници или методи и до отчуждаването на хора, сътрудничели с АНС.

Според Марк Зайд, адвокат, специализиран в защитата на подследствени правителствени служители, проверката вероятно ще проследи обмяната на мнения в интернет на лицата, които са "мишени" на разузнаването, за да прецени дали са променили тактиката си в резултат на разкритията.

29-годишният мъж обясни, че САЩ са изградили широка мрежа за шпионаж на американиците и посочи, че не иска да живее в подобно общество. Самоличноста си Сноудън разкри във видеоинтервю за "Гардиън", датирано от 6 юни, но излъчено три дни по-късно.
Той каза, че е работил за АНС четири години, копирал е секретни документи в офиса на агенцията на Хавай преди три седмици и е казал на началника си, че има нужда от няколко седмици за лечение на епилепсия. После отишъл през май в Хонконг, където живеел в луксозен хотел. Сноудън е напуснал хотела, където се намираше от 20 май. 

Американски конгресмени вече настояват за екстрадицията на Сноудън. САЩ и Хонког подписаха през 1996 г. споразумине за екстрадиция, година преди бившата британска колония да бъде върната на Китай. Споразумението позволява размяна на заподозрени за криминални деяния. Сега в него може да се намеси и правителството в Пекин. Според споразумението Сноудън може да бъде арестуван за 60 дни от властите на Хонконг, ако САЩ поискат това и докато Вашингтон подготвя официална молба за екстрадиция.

Същевременно в САЩ петицията на сайта на Белия дом, в която се настоява за опрощаване на Сноудън, вече събра 22 000 подписа. Основателят на сайта "Уикилийкс" Джулиан Асандж, който преди няколко години публикува строго секретни американски военни и дипломатически документи, нарече Сноудън "герой". "Едуард Сноудън е герой, който информира обществеността за едно от най-сериозните събития на това десетилетие - създаването на система за всеобщо следене. Тази система е оказала порочно влияние на съдилищата в САЩ, като ги е заставила да вземат решения, които нарушават конституционните гаранции на почти цялото население", казва Асандж в интервю, излъчено от телевизия "Скай нюз".

Тази система въвлече и американските технологични компании, като Google, Yahoo, Skype и Facebook, така че следенето да се разпространи по целия свят, допълва Асандж и сравнява Едуард Сноудън с Брадли Манинг, който предаде дипломатическите и военните грами на "Уикилийкс" и който от една седмица е съден в САЩ заради това деяние.

Асандж призова страните по света да предоставят убежище на Сноудън. Москва е готова да разгледа евентуална молба на Едуард Сноудън за политическо убежище, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира - Дмитрий Песков, говорител на руския президент Владимир Путин. Сноудън засега е изразил интерес само към убежище в Исландия. Москва пък не е получавала искане от негова страна за приютяване.

Марин льо Пен, лидерката на френския Национален фронт (крайната десница), настоя Париж да предостави убежище на американеца.

Същевременно проучване показа, че според мнозинството американци федералната програма за следене на телефонните разговори, за която бяха направени разкрития миналата седмица, е приемливо средство за разследване на терористичната заплаха, дори и да накърнява правото на личен живот, предадоха световните агенции.

56% от анкетираните одобряват следенето на телефонните комуникации на милиони американци. 41% смятат тази практика за неприемлива. Като цяло 62% смятат, че е важно федералното правителство да разследва евентуалните терористични заплахи, дори и ако трябва да накърни личния живот на хората. 45% процента от хората смятат, че правителството трябва да стигне дори по-далеч и да контролира всички дейности онлайн на американските граждани, за да възпрепятства атентатите.

52% от анкетираните обаче считат, че подобен надзор не е възможен. Допитването е осъществено от 6 до 9 юни. В него са участвали 1004 възрастни.