сн. Архив BG VOICE

„Българите плащат изключително високи цени за техния ток и заслужават да знаят къде отиват тези техни пари, какво плащат", каза посланик Джеймс Уорлик в едно от последните си интервюта, дадено за Нова телевизия. По думите му енергетиката е една от най-важните теми, пред които са изправени българските граждани. „Едно от моите послания по времето на престоя ми е да има прозрачност в тази насока. Тези сделки понякога касаят милиони, дори милиарди долари, които са пари на българските данъкоплатци. И затова трябва да има пълна прозрачност по отношение на тези пари, за да могат всички да знаят, че това е разходът, необходим, за да се произвежда електричество, това са парите, които плащаме на доставчиците на природен газ", подчерта Джеймс Уорлик, чийто мандат като посланик у нас приключва на 14 септември.

Според него години наред в България тези споразумения са били тайни. „Аз никога не съм виждал тайни договори, но е публична информация, че има тайни договори, които са подписани по отношение на природния газ. Не знам как вървят нещата с настоящите преговори, но все още поддържам тезата си и смятам, че бъдещите енергийни споразумения, които касаят парите на българските граждани, трябва да стават публични", отбеляза US посланикът.

„Природният газ в България струва четири пъти повече от САЩ"

каза Уорлик и попита дали изобщо българите знаят каква е причината за тази разлика. Той посочи, че за 1000 кубически метра природен газ в САЩ се плащат $100, а в България - около $500. „Не познавам детайлите между „Газпром" и Европейската комисия, както и отношенията между „Газпром" и България, но смятам, че както американските компании, така и те трябва да работят по открит начин", каза още Джеймс Уорлик.

Същевременно обаче отпътуването на посланика съвпадна с ново увеличаване на влиянието на Русия на пазара на горива в България. След бума на бензиностанциите „ЛУКойл", управлявани от преданата на Путин руска, уж частна, петролна компания, завземането на контролния пакет от бензиностанциите „Петрол" от приближения на Путин бивш президент на Калмикия Кирсан Илюмжинов, сега и „Газпром" обяви, че ще се сдобие със своя верига бензиностанции в страната. Но не директно, а замаскирано, под името „НИС петрол". Това съкращение означава „Нафтена индустрия на Сърбия", която обаче е собственост на "Газпром". НИС се кани да купи осем обекта в България от различни частни лица, които да обедини в своя верига. Впоследствие плановете са и да я разшири с още бензиностанции. До момента

"Газпром" е получила разрешение да купи общо 19 бензиностанции

И това не е всичко. Чрез дъщерното си дружество „Био пауър" „Газпром" заяви интерес и към покупката на „Топлофикация - Шумен". В момента в България има около 3,200 бензиностанции, като приблизително 1,300 от тях са собственост на големите вериги. Комисията за защита на конкуренцията обяви, че делът на „Газпром" на българския пазар щял да е само 0.6%, което нямало да направи фирмата монополист. Антимонополното ведомство обаче не отчита факта, че в страната вече действат три играча от Русия, където фирмите не функционират в нормална пазарна среда, а са зависими от Кремъл и му се подчиняват безпрекословно.

Павлин Димитров [email protected]