Драматичен гол на Джаръд Боуен в 90-ата минута осигури на Уест Хем първия им голям европейски трофей от 1965 г. насам с победа с 2:1 над Фиорентина във финала за Лигата на конференциите.

Това е вторият европейски трофей за Уест Хем, след като преди 58 години те спечелиха вече несъществуващата Купа на носителите на национални купи с отбор, включващ героите от Световната купа на Англия Боби Мур и Джеф Хърст.

Боуен получи отлична топка от Лукас Пакета, след което отправи нисък удар покрай безпомощния Пиетро Терачано във вратата на Фиорентина.

Саид Бенрама откри резултата за Уест Хем в Прага, като в 62-ата минута прониза вратата на Терачано от дузпа, след като VAR засне, че Кристиано Бираги докосва топката с ръка докато се опитва да спре Боуен в наказателното поле.

Джакомо Бонавентура изравни пет минути по-късно, преодолявайки вратаря на Уест Хем Алфонс Ареола с нисък удар с десния крак.

Бонавентура се възползва от великолепния удар с глава на Николас Гонсалес, който надскочи защитника на Уест Хем Емерсон.

Името на шампионите ще бъде второто в историята на трофея на Лигата на конференциите след това на Рома, които спечелиха първото издание на състезанието миналата година.

С победата си Уест Хем си осигури и място в Лига Европа през следващия сезон, докато Фиорентина ще пропусне европейското състезание, след като завърши на осмо място в Серия А.

Предишният голям трофей на Уест Хем е от 1980 г., когато печелят Купата на Англия.

Мачът започна бавно, въпреки че Михаил Антонио изпробва Терачано с нисък удар още в 40-ата секунда.

Фиорентина доминираше във владеенето на топката и изглеждаше по-организирана в едно до голяма степен неспокойно първо полувреме.

Но отборът не стигна до попадение, докато Кристиан Куаме не уцели гредата след центриране на Гонсалес.

Малко по-късно голът на нападателя на Фиорентина Лука Йович беше отменен заради засада.

В 13-ата минута Деклан Райс стреля извън наказателното поле, но ударът му мина покрай гредата.

Райс вероятно изигра последния си мач за отбора на Източен Лондон, тъй като е обект на засилен интересен от страна на Арсенал, Челси и Манчестър Юнайтед.

Преди мача полицията в Прага съобщи, че е задържала 16 души, тъй като фенове на Фиорентина са нападнали привърженици на Уест Хем в бар в центъра на чешката столица. Трима души са получили леки наранявания.