Църквата "Иван Рилски" в Чикаго отдавна е потънала в разпри. Тя загуби много от миряните си и не изглежда да върви в правилната посока към възстановяване. Последните новини около храма и разкритията за финансови злоупотреби от отец Димитър и арестуваният в миналото президент на църквата Георги Флеминг дори навеждат на мисълта, че може и да се стигне до окончателно затваряне на вратите на храма. Не такива са настроенията в училището обаче, което се помещава там.

Школото към църквата се оказа единственото място, където все още има стремеж към съхранение на всичко постигнато досега и където се работи усилено за съхранението на българските традиции. Въпреки трудностите през цялата година ръководството, учителите и родителите бяха подготвили прекрасна програма за празника на славянската писменост 24 май и завършването на учебната година.

В духа на тържеството децата още в началото припомниха на гостите в залата легендата за това как е създадена глаголицата и как Константин Кирил Философ нарекъл първите букви Аз, Буки, Веди Глагол, Добро. Директорката на училище "Иван Рилски"  Мима Янкова отправи приветствено слово, в което акцентира на това, че българите единствени в света славят буквите си на специален ден и че този празник излиза извън училищните стени поради възможността да свързва хората в родината и извън нея. В края на речта си тя попита децата кой е създал българската азбука и те отговориха без колебание "Кирил и Методий". 

Последва веселото хорце под съпровода на песента "Мари момиченце мъничко", което предизвика бурни аплодисменти. Изненада в програмата бе изпълнението на цигулка на второкласника Александър. Леонардо, ученик в шести клас, изсвири на пиано песен на легендарната група "Куин", а после изпя друга тяхна песен. Други музикални изпълнения, включени в програмата, бяха на пиано. Малката Ивелина изсвири песента "Мила моя мамо", а второкласничката Жени - "Майските бръмбари". Първолаците пък зарадваха родители и гости със стихотворение и песен посветени на тях самите и показаха, че да си в първи клас е много забавно. Ученици от 3 и 5 клас изиграха драматизация на приказката "Скъпоценния плод". Малката Изабела Карни пък разказа легенда за буквите.

Празникът завърши с кръшна шопска ръченица и раздаване на свидетелства за завършен клас. Накрая всички се почерпиха със специално приготвени вкусотии.

Децата наистина показаха, че училището е нужно на нашата общност, защото чрез него те и родителите им запазват връзката си с България. Учителите имат планове за следващата година, с които са обогатят още повече заниманията на малчуганите. Госпожа Ирена Стоянова например смята да продължи да учи учениците на народни танци. Макар съвсем нова, към тази извънкласна дейност има немалък интерес и преподавателката се надява догодина са има още повече записали се. "Всяко училище има нужда от кръжок по народни танци, защото те помагат на нас учителите да обясним на децата по-добре това, за което говорим в клас", каза още госпожа Стоянова и добави че догодина в училището ще има и група за пеене.

"Благодаря на всички учители за усилията този празник да се сбъдне - Стойка Стойчева от детската градина, Ирена Стоянова - на първи и втори клас, Веселка Трифонова, Николай Гиоргиев", каза директорката на училище "Св. Иван Рилски  Мима Янкова. Тя допълни още, че тази година ръководството на школото е успяло са закупи народни носии за по-големите деца, а миналата - за най-малките от детската градина и така всички деца имат костюми за участия като това.

Специален гост на тържеството беше генералният консул за България в Чикаго Иван Анчев. Той заяви, че училище "Иван Рилски" има и ще има пълната подкрепа на българските институции и най вече на Министерството на образованието. Господин Анчев обеща, че догодина ще присъства на всички прояви на училището, на които е поканен, без краткия период през есента, когато няма да е в Чикаго. Той призова присъстващите да продължават да работят за съхранение на едно от най-старите български училища в Чикаго.