Турнир по тенис за деца и юноши във Форест хилс, Ню Йорк, почете паметта на една от най-талантливите девойки с ракета Стефани Линева. 20-годишната българка беше в топ 20 на тенисистите юноши в Америка, но загина в трагичен инцидент през 2016 година. Събитието, организирано с подкрепата на един от най-старите и легендарни клубове по тенис в страната West Side Tennis Club (WSTC), беляза и началото на фондация в памет на българката „Stefani Forever 20". „Стефани и аз започнахме тази традиция неотдавна, на моя рожден ден, 29 юли, да играем тенис боси на тревния тенис корт в клуба", казва д-р  Даниела Атанасова, майка на Стефани. Затова и тя избира точно този ден, за да даде начало на фондацията и шанс на деца от 10 до 18 години да играят боси на тревата. Приживе Стефани Линева е една от младите надежди на WSTC, най-младото момиче шампион едва на 13 години, тя беше с висок ранг сред тенисистите на национално ниво.  „Много от вас помнят Стефани с нейните невероятни умения да играе и печели, каза д-р Атанасова в откриващата си реч. - Но тя беше позната и с любовта си към децата." Майката разказва, че мечтата на момичето й била да стане детски психолог, за да помогне на най-малките да излекуват душите си. Почти две години след смъртта й д-р Даниела Атанасова запазва силен дух в името на това, което е оставила след себе си дъщеря й, и на малкия си син Даниел, който по нейните думи е истинско вдъхновение. „Много съм горда от брат й, моят син, който се учи да бъде гъвкав и да отвърне на най-кошмарния момент от живота му, каза Даниела Атанасова. - Всеки ден той става все по-добър и по-добър." Затова и инициативата на фондация „Stefani Forever 20" е не само да се почете паметта на красивата и талантлива българка, но да се създаде позитивна среда, която да направи „света по-добро място".

След месеци на разследвания и повторна аутопсия на тялото на Стефани в кръвта са открити т.нар. date rape drug - наркотични вещества, които се слагат в напитките на момичетата и те губят представа за време и ориентация и дори съзнание. Целта е да станат по-лесни жертви на изнасилване. Тялото на 20-годишното момиче беше открито в нощта на 3 декември 2016 г. на път 434 в университетското градче Бинхамптън, щата Ню Йорк.

Основна мисия на фондация „Stefani Forever 20" е да се бори с приема на алкохол сред тийнейджърите и да създаде безопасна среда в училища, колежи и лагери. „Това, което се случи с дъщеря ми, е трагедия, но думите ни са силни, волята и идеите ни са силни и ние можем да променим това", каза още д-р Атанасова в речта си. Фондацията ще се занимава и с обучение на деца, родители и учители с цел да се използват новите технологии, за да се предотвратят подобни трагедии. 

„Смъртта е част от живота и никога не ме е било страх от нея може би заради професията ми. Това, че съм доктор, ми помогна да приема смъртта като част от живота", казва д-р Атанасова, която е известен педиатър в българската общност в Ню Йорк. Покойната Стефани също учила медицина със стипендия за тенис в университета SUNY. „Никога не съм насилвала съдбата и не съм й се противопоставяла. Да превърнеш дори трагедията в нещо красиво е всичко, което е по твоите сили", добавя Даниела Атанасова. За BG VOICE тя каза, че споменът за дъщеря й я вдъхновява и й дава сили да продължи напред. „Стефани беше мила и състрадателна, девойка, която доброволстваше в летните лагери на тенис клуба", казва майката. Сега тя се е отдала на същото - да помага на другите въпреки болката от загубата. „Имам много талантливи и можещи хора в борда на фондацията. Сигурна съм, че може да използваме нашето предприемаческо мислене и да създадем и реализираме идеи, които не просто да се борят с приема на алкохол и наркотици в училищата, но и да предотвратят трагедиите сред студентите", казва д-р Даниела Атанасова. Според нея високите цени на семестрите са непосилна тежест за много от студентите, които, притиснати от обстоятелствата, изпадат в депресия или превъзбуденост, затова се подлъгват и се опитват да „маскират" проблемите си, като посягат към опиатите.

Само преди седмица почина бащата на Стефани, известният диригент Стефан Линев. Той беше на 56-годишна възраст. Поклонението беше в църквата „Св. София" в столицата на 31 юли.

Трагедията като неизбежна част от живота е още една причина да бъдем силни и да се стремим към по-добро. Това е универсалният урок след вдъхновяващия разговор с д-р Даниела Атанасова. След инцидента, отнел живота на дъщеря й, тя все пак съумява да намери смисъла. „Смисълът на живота е да бъдем позитивни, да създаваме красота и да бъдем изящни, смирени и състрадателни. Щастлива съм, че практикувам толкова прекрасна и удовлетворяваща професия, защото чрез медицината и науката откривам нови начини да помагам на деца и юноши, нови подходи към цели семейства да построя мост между мен и пациентите ми."