Тъй като цените на жилищата продължават да носят двуцифрено увеличение, някои хора са загрижени, че сме в положение на жилищен балон като този през 2006 г. Въпреки това по-внимателното разглеждане на пазарните данни показва, че това по нищо не прилича на 2006 г. по три основни причини.

 Няма рискови ипотечни кредити

 

Жилищният пазар в момента не се движи от рискови ипотечни заеми. През 2006 г. почти всеки можеше да отговаря на условията за заем. Индексът за наличност на ипотечни кредити (MCAI) от Асоциацията на ипотечните банкери е показател за наличието на ипотечни пари. Колкото по-висок е индексът, толкова по-лесно е да получите ипотека. MCAI се увеличи двойно от 2004 г. (378) до 2006 г. (869). Днес същият този индекс е 130. Като пример за разликата между днес и 2006 г., нека да разгледаме броя на дадените тогава ипотеки, когато купувачът е имал по-малко от 620 кредитни точки.  

  Д -р Франк Нотхафт, главен икономист на CoreLogic, отбелязва следното: „Има значителни разлики в днешното покачване на цените в сравнение с 2005 г., което беше балон, подхранван от рискови заеми и снизходително поемане на застраховки. Днес заеми с високорискови характеристики липсват, а ипотечното поемане от страна на банките е доста по-разумно. “

 

Жилищата този път не са „банкомати“

  Собствениците на жилища този път не използват домовете си като банкомати. По време на балона на жилищата, когато цените на имотите скачаха всекидневно, хората рефинансираха домовете си и теглеха големи суми пари от натрупалите се вече там активи (Tappable equity). Но тъй като цените започнаха да падат, това накара мнозина да преминат в негативна ситуация с капитала (където ипотеката им беше по-висока от стойността на къщата). Днес собствениците на жилища оставят собствения си капитал да се надгражда, тоест почти няма желаещи, които да искат да взимат кеш срещу имота си. Tappable equity е термин, който се изразява в сумата, достъпна за собствениците на жилища, преди да достигнат максимално 80% комбинирано съотношение заем към стойност (като по този начин те все още остават с поне 20% собствен капитал). През 2006 г. този брой е бил 4,6 милиарда долара. Днес този брой е над 8 милиарда долара. И все пак, процентът на рефинансиране при теглене (когато собственикът на жилище взема поне 5% повече от първоначалната си сума по ипотека) е наполовина от това, което беше през 2006 г.

(Следва продължение)


Като агент на недвижими имоти, аз не само помагам на своите клиенти със закупуване, продажба и отдаване под наем, но и непрестанно ги уведомявам относно всеки възможен аспект, който би повлиял на тяхната дългосрочна инвестиция, която всъщност за повечето хора е най-важната и най-голямата, която те са направили или ще направят някога в живота си.

Ако имате въпроси, свързани с тази или други мои статии досега, или въобще с всичко, свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам да ме потърсите, а за мен ще е удоволствие да мога да помогна. Моят директен номер е: 773-827-7827, или ми пишете на емайл: [email protected]. Също моят уебсайт, за повече информация: GerganaTodorova.BairdWarner.com

Консултацията е винаги безплатна и не ви ангажира по никакъв начин.