Трагедията в Карловско напомня на други трагични наводнения, които останаха ненаказани - в Цар Калоян и село Бисер. 15 години след трагичното наводнение в разградското градче Цар Калоян и 10 години след смъртоносната приливна вълна в хасковското село Бисер няма нито едно признато за виновно или поело отговорност длъжностно лице.
Тогава загинаха хора,
а по 50 къщи буквално бяха унищожени. Споменът за тях се връща сега около наводненията в Карловско. Създава се усещане за повтарящото се държавно безхаберие, на показност на загриженост от страна на властта около самите събития и последваща забрава и безнаказаност.
В ранните часове на 6 февруари 2012 г. след скъсването на стената на язовир "Иваново" огромна водна маса заля село Бисер. Стихията взе живота на 11 души. 10 от тях се удавиха, а един издъхна от инфаркт при гледката. За секунди бяха унищожени над 50 къщи. Над 100 бяха под вода, припомнят от СЕГА.
Започна разследване,
натоварени бяха много следователи, прокурори. Говореше се за престъпна небрежност, за това как две години по-рано кмет на Харманли предупреждавал областната управа за опасност от скъсване на стената. Оттам пък сигнализирали за това до военното министерство, чийто е язовирът, но понеже то смятало, че не е собственик, не предприело нищо.
В юридическите спорове влизат община Харманли, областната управа на Хасково и Министерство на отбраната.
В началото на 2022г.
Хасковският окръжен съд връща делото за ново разглеждане в Харманли след протест на прокуратурата. Обвинението е за причиняване на наводнение с жертви по непредпазливост. На подсъдимата скамейка е бившият областен управител на Хасково Ирена Узунова. Тя е обвинена от прокуратурата, че в качеството си на длъжностно лице не е изпълнила задълженията си за планиране на защита при бедствия и не е организирала превантивни мерки. Самата Узунова заяви,че не се чувства виновна и приема обвинението като огромно недоразумение. Хората в село Бисер дори започнаха подписка в нейна защита. "В обвинителния акт няма ясно изразено какво като областен управител е следвало да правя и не съм направила, заради което да ми е повдигнато обвинение", коментира Узунова.
На 6 август 2007г.
приливна вълна отнася хора, къщи, животни в малкото разградско градче Цар Калоян. Загинаха 8 човека. Тогава министри и метеоролози казаха, че толкова много дъжд на едно място не било виждано. В същото време стана ясно, че са се скъсали дигите на два микроязовира в близкото село Езерче, а двуметровата приливна вълна по река Хлебаровска, разделяща Цар Калоян на две, помита стотици къщи и унищожава над 70 процента от инфраструктурата. Във водата, заляла града, загинаха 7-годишно момиче, 57-годишен мъж и шест жени - на възраст между 50 и 83 години.
Установено бе, че техническо поддържане на водоемите не е било добро, както и проводимостта на преминаващата през Цар Калоян река Хлебаровска. Беше обяснено, че скъсването на стените и преливането на реката са били неизбежни при интензивни валежи от 291 л./кв.м. И дотук разледването приключи.
Години по-късно някои от разрушените домове са пусти, само разпиляната покъщнина по двора напомня, че тук са живели семейства. След потопа много от младите напуснали Цар Калоян, за да търсят по-щастлив живот в чужбина. Повечето от пострадалите в градчето казват, че освен бяла техника и торби с цимент, пари не са получили. Наложило им се да теглят заеми.