Наричат го Патриарх на българската музика, но за милионите почитатели на българската музика за последните няколко десетилетия той остава усмихнатият човек с леко дълга коса и безброй хитове, които превърнаха в суперзвезди някои от най-талантливите българи... и един (полу)руснак. За бургазлии той е една от емблемите и гордостта на града, дал най-много таланти на Родината. Но сега е време да го изпратим по пътя му във вечността.
Големият композитор почина във вторник, дни преди да навърши 86 години, съобщиха неговите близки във Facebook страницата му. В поста се припомня, че той е написал над хиляда песни, спечелил е десетки престижни награди на български и международни музикални конкурси.
Тончо Русев е роден в Бургас на 20 април 1932 година. Завършва Музикалната академия, специалност "Тромпет". Бил е част от първия състав на биг-бенда на Българското национално радио и е сред основателите на оркестър "Балкантон".
Ръководи и отдел "Естрада" към Концертна дирекция между 1972 и 1973 година. От 1980 до 1985 г. е директор на дирекция "Българска естрада".
Един от най-популярните руски певци Филип Киркоров, който е от българско-арменски произход и е роден във Варна, написа трогателен пост в инстаграм по повод смъртта на композитора Тончо Русев.
"Печална вест току-що долетя за мен от България - отиде си великият композитор Тончо Русев, който почина на 86 години...
Именно той беше автор на първите ми песни, които ме направиха популярен - "Синбад Мореплавателя", за която си спомнихме наскоро в програмата, посветена на Иля Резник, при Максим Галкин, "Ден и нощ", дуета с Ани Лорак "Попитай морето" и, разбира се, моята най-любима песен, донесла ми най-големия успех и любовта на милиони поклонници през далечната 1990 г. - "Ти, ти, ти".
Не мога да повярвам... Съвсем наскоро ние се срещнахме в дома на Тончо в София, когато гастролирах в България през септември 2017 г. И сега... Мислех ли тогава, че аз и баща ми Бедрос го виждаме за последен път? Не! Почивай в мир... Паметта за теб и за твоите прекрасни гениални красиви песни ще живее вечно в паметта и сърцето ми..."
"Тончо винаги пишеше конкретно за даден певец или певица. Беше характерно, че той не пишеше просто музика, а познаваше характерите ни. По този начин влизаше под кожата предварително още преди да сме седнали на пианото. Той усещаше какво може един изпълнител." Това разказа Васил Найденов. "Изключителен музикант е, а и инструменталист. Неговата музика е изключително българска. Тя е адресирана до всеки един от българите. Музиката на Тончо остава във времето", каза той. "Телефонна любов" пях преди дни в Лондон. Публиката стана на крака. Тези аплодисменти не са за мен само, ами и за Тончо. Той измисли дуета ми със Силвия Кацарова - "Огън от любов". Песните му са много силни като емоции. Всеки един от нас му казваше Маестро и наистина остава в сърцата на хората. Това е най-важното признание за един човек - имало е смисъл да съществува. С много от песните му съм печелил конкурси", призна още естрадната легенда. "Изпращам го с думите: "Бог да те прости, Маестро!", завърши той.
Катя и Здравко от дует "Ритон" също тъгуват за композитора, който ги е събрал. "Познавахме го от 42 години. Той е най-важният човек, за да сме заедно толкова време. Както Васил каза, Тончо ни познаваше, затова ставаха хитове. Сигурно е имал слабост към изпълнител, но не му личеше", каза Здравко. "Той ни запозна, беше ни неофициалният продуцент", заяви Катя и добави, че Точно винаги е правил музика по вече готово стихотворение: "Винаги е казвал - нотите идват, след като видя думите." Двамата признаха, че преди последния им концерт са се чули с Тончо и той ги е помолил да посветят негова песен на жена му Елена. "Не се разплакахме, но ни стана много тъжно. Той вече беше много болен", каза Здравко. "Благодаря, че го познавахме", заяви на изпроводяк Здравко, а Катя просто обели: "Светла му памет!"
„Тончо Русев е най-титулуваният български автор. Няма изпълнител от онова време, на който да не е написал поне по два хита. В едно стихотворение той умееше да намери думите, които са есенцията. Хващаше ги и правеше хит. Интродукцията на самите мелодии на песните също бяха негови", заяви бургаският композитор Красимир Гюлмезов.