F-16

Антон Гицов

Битката е за това какви самолети да бъдат закупени за българската авиация - американските F-16 или шведските „Грипен". Има ли корупционни интереси, свързани с такава сделки? Възможно е, защото става дума за големи пари и комисиони. Предисторията е следната. С идването си на власт през 2009 г. правителството на ГЕРБ започна да лансира идеята за закупуване на втора ръка американски изтребители F-16 от Португалия. През април 2012 г. български експерти бяха изпратени в тази страна да оглеждат самолетите, а на 19 декември същата година правителството даде мандат на Аню Ангелов, тогавашния военен министър, да води преговори и да излезе с предложение до 1 март 2013 г. Г-н Ангелов тогава тогава обясни, че не е важно кога е произведен самолетът, а колко живот има. За да не изглежда, че изборът е предрешен, бе съобщено, ще се разглеждат оферти за употребявани италиански „Юрофайтер", нови „Грипен" на Швеция и употребяваните F-16 на Португалия. Такива F-16 купиха в Румъния.

Процедурата по закупуването на самолетите бе смущаваща - без конкурс, чрез директно междудържавно договаряне. Очакваше се на 1 март 2013 г. министър Аню Ангелов да обяви предизвестения избор за покупка от Португалия на ръждясалите F-16. Но не стана - междувременно ГЕРБ падна от власт.

Бойко отново цъфна като премиер на 7 ноември 2014 г., но страната беше изправена пред тежки финансови проблеми - банкрута на КТБ, изплащане на закупените реактори за АЕЦ „Белене", теглеха се милиардни заеми за други цели и покупката на изтребители остана временно на заден план. И когато се заговори, че е крайно време авиацията да подмени руските изтребители със западни, се очерта отново шанс да бъдат закупени старите американски изтребители F-16.

Но след като през ноември 2016 г. изборите за президент бяха спечелени от кандидата на БСП Румен Радев, министър-председателят Бойко Борисов се разсърди и наново подаде оставка. На власт дойде служебното правителство на Огнян Герджиков, което взе, че разгледа офертите за изтребители и класира на първо място шведския самолет, а употребявания американски остави на трето място.

На 4 май г. Бойко Борисов наново стана министър-председател и по отношение на покупката на изтребители беше изправен пред свършен факт, което никак не му хареса. Изказа се в смисъл, че президентът Радев един вид го е натресъл с избора на „Грипен", а зам. председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов отиде по-далеч, като започна да хвърля намеци за корупция. От ГЕРБ поискаха да се създаде специална парламентарна комисия по въпросите около избора на изтребители за българската авиация, макар че не е много ясно как депутати, които не разбират от авиация, ще преценят кой самолет е най-подходящ.

Че става дума за това да се оспори изборът на „Грипен" и да се наложат отново португалските F-16, може да се съди от първоначалното предпочитание на правителството на ГЕРБ преди пет години и от признанието по това време от страна на военния министър Аню Ангелов, че решението за покупки на изтребителите е било политическо.

Настояването на БСП и техния президент Румен Радев за шведските "Грипен" изглежда като ход, който да угоди на Русия.

В „Уикилийкс" изтекоха грами от 2008 г. на американския посланик в София Джон Байърли, в които той съветва как България да бъде убедена да изкупи от Португалия употребяваните самолети. Понеже самата Португалия била убедена да смени целия си парк с новите модели F-35. Предвижда се редица страни от НАТО също да заменят старите F-16 с новите F-35. Затова голям брой F-16 подлежат на пенсиониране в САЩ и Европа.

Наместо да бъдат претопени, американците решиха, че от „пенсионерите" може да се печели - като бъдат продадени на бедни държави, които не могат да си позволят лукса да поръчат новите F-35. Освен това всеки препродаден F-16, независимо от кого и на кого, удължава живота на производствената линия на „Локхийд" за тези самолети и носи печалби за САЩ - чрез доставка на резервни части и оборудване и тренировка на пилоти. Това обяснява защо САЩ така настойчиво предлагат на някои бедни източноевропейски страни да пазаруват стари американски изтребители. Румъния вече „клекна" и през септември 2016 г. си купи F-16 трета ръка.

Правителството може би не би трябвало да подценява мнението на президента - той е бивш командир на Военновъздушните сили на България, пилот с 30-годишен стаж, човек с неопетнена репутация, когото някой с корупционни интереси трудно може да подведе. Но от друга страна са руските връзки на неговата партия БСП и интересите на Москва, които от години партията защитава в България.

Битката е в разгара си, особено активен е вицепремиерът Цветанов, който е загрижен за това „да се защитят парите на данъкоплатците". В битката се включи и бившият военен министър Бойко Ноев, който постави под съмнение избора на „Грипен", като излъга, че бил спрян от производство. Тук вече самата Швеция не издържа и изпрати доста ясно опровержение. Към днешна дата Швеция произвежда нов модел „Грипен-Е", за който се смята, че ще е съперник по качества на американския F-35. Индия проявява интерес за покупка и даже за договор за производство в самата Индия на шведския самолет. „Грипен" са използвани от военновъздушните сили на Чехия, Унгария, Южна Африка и Тайланд, а Бразилия е поръчала 36 самолета, които трябва да й бъдат доставени между 2019 и 2024 г. Самолетът обаче не е бил участник във военни сражения и операции.

За сравнение - португалските F-16 са производство през далечната 1984 г., използвани са от военновъздушните сили на САЩ до 1994 г. и след като са стояли на склад пет години във военновъздушната база ХИЛ, са били предоставени на Португалия през 1999 г.