Във вторник започнa демонтажът на Паметника на Съветската армия в центъра на София. Това съобщиха пред Свободна Европа областната управителка на София-град Вяра Тодева и кметът на район "Средец" Трайчо Трайков.

След 18 часа беше отрязано и първото парче от монумента. Това е съветският автомат шпагин, държан от съветски войник в най-горната част от композицията.

През целия ден в района на паметника се бяха събрали защитници и подкрепящи събарянето му.

Следобед за кратко протестиращите блокираха за кратко движението на кръстовището на Орлов мост. Те веят руски и български знамена. На мястото са и представители на проруските партии "Възраждане", БСП и "Левицата".

Полицията раздели двете групи и каза, че ще охранява денонощно пространството около паметника.

Във вторник стана ясно, че ще бъдат демонтирани най-високите фигури, които ще бъдат преместени на място за съхранение, реставрирани и изложени в Музея на социалистическото изкуство в София.

Новината идва дни, след като бяха монтирани нови огради около паметника, като част от подготовката за премахването му. Тогава Трайков каза, че до месец той ще бъде демонтиран. "Средец" е районът, в който се намира паметникът.

Във вторник на мястото имаше засилено присъствие на полицията и жандармерията, а зад новопоставените ограждения беше паркиран кран.

Пред журналисти Вяра Тодева каза, че ще бъдат демонтирани най-високите фигури и ще бъде подсилено скелето.

"От днес стартираме преместването, предвид експертното становище за състоянието на паметника", каза тя пред Свободна Европа.

Демонтираните фигури ще бъдат сортирани, описани и извозени до мястото, на което ще бъдат съхранявани, каза Тодоева. По информация на "Офнюз" това ще е държавен имот в село Лозен. Следва възлагане на обществена поръчка за реставрацията им.

След реставрацията фигурите ще бъдат изложени на подходящо място в Музея на социалистическото изкуство, като се обследва и нов терен за тях, добави Тодева.

Миналата седмица тя каза, че е нужен спешен демонтаж, тъй като паметникът е в лошо състояние и това може да доведе до сериозни инциденти. Монументът не е реставриран 70 години, има сериозни пукнатини във фигурите.

На мястото рано сутринта нямаше недоволни от събарянето на монумента, освен лидерката на "Левицата" Мая Манолова.

Обединението ѝ, заедно с другите проруски партии - БСП и "Възраждане", искат паметникът да остане и периодично организират протести. В началото на август те направиха палатков лагер там като протест срещу премахването му.

Манолова отвори вратата на колата, с която дойде Тодева и я попита защо започват демонтажа, "без да предупредят".

"Това го правите зад гърба на хората. Защо не изчакахте да обжалваме?" попита тя и нарече местната власт "страхлива".

Манолова призова всички, които не искат да се бута паметникът, да се присъединят към нея.

По-късно общинският съветник от "Възраждане" Деян Николов каза, че партията му е подала сигнал до прокуратурата с искане да бъдат проверени всички действия при премахването на паметника.

Малко по-късно лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов каза, че в сряда 18 ч. организира пред паметника протест срещу демонтирането му.

Пред събралите се на мястото общинският съветник от БСП Иван Таков каза, че партията му заедно с "Възраждане", ще искат насрочване на референдум, на който жителите на града да кажат дали искат да се запази паметникът.

Лидерката на БСП Корнелия Нинова каза пред журналисти в парламента, че човек от областната управа е бутнал умишлено оградата върху Георги Свиленски. По думите ѝ той е с разрязана ръка и в болница.

"Свободата на изразяване, свободата на протест – всичко е потъпкано", каза Нинова.

Русия също реагира чрез позиция на говорителката на външното министерство Мария Захарова, публикувана във фейсбук страницата на руското посолство. "Варварските действия на българската страна нямат оправдание и прошка", казва Захарова.

"България отново, както неведнъж се е случвало, избира грешната страна на историята. Самата тя ще трябва изцяло да плати последствията от това срамно решение", казва още тя.

Паметникът е построен десет години след нахлуването на Червената армия в България в края на Втората световна война. Тогава СССР обявява война на България, а малко след това в страната се извършва деветосептемврийският преврат.

След 10 ноември 1989 г. граждани и политици искат премахването на паметника, построен с пропагандна цел от комунистическия режим. В началото на 90-те години Столичният общински съвет взема решение за преместването му, но през следващите десетилетия то така и не е изпълнено.